Praleisti ir eiti į turinį

Kas lobsta iš elektros kainų


Algimantas Rusteika

Sudėliokim taškus ant “i“ dėl tų elektros “biržos“ kainų, kurių kaitos ir logikos beveik niekas nesupranta, nors čia iš principo viskas labai paprasta ir aišku.

1. Elektros vartojimas yra netolygus ir kas valandą, net kas minutę nuolat kinta. Vartojimas turi būti lygus gamybai – jei į tinklą būtų paduodama daugiau, negu suvartojama, kiltų tinklo įtampa ir prasidėtų gedimai, o jei vartojimas didesnis už padavimą, kristų tinklo įtampa ir vėlgi prasidėtų gedimai.

2. Tai reguliuojama gana paprastai. Esant per didelei gamybai dalis tiekėjų išjungiami, esant per mažai – papildomi pajėgumai įjungiami. Elektros sistemos turi ir “sandėlių“ – akumuliatorių ar hidroakumuliacinių elektrinių, išlyginančių vartojimo “bangavimus“. Tačiau piko valandomis jų nepakanka.

3. Elektros gamintojų savikaina labai skiriasi. Senų, jau atsipirkusių hidroelektrinių bei naujų vėjo ir saulės jėgainių, kurios nenaudoja jokio kuro ir yra įrengtos dažniausiai taikant įvairiausias valstybių subsidijas ir lengvatas, savikaina yra labai maža, jos nemoka jokių taršos mokesčių ir t.t. Bet jos negali nei patenkinti viso poreikio, nei užtikrinti tiekimo stabilumo, nes ir saulės, ir vėjo, ir vandens generacijos pajėgumai vienareikšmiškai priklauso nuo gamtos.

4. Atominių reaktorių eksploatacija nėra labai brangi, tačiau jų statybos, kuri dažniausiai vykdoma iš didžiulių kreditų, kuriuos reiks atiduoti ir būsimo uždarymo kaštai milžiniški, įtraukiami į savikainą ir labai išaugina kainas. Šiluminės elektrinės vartoja daug kartų pabrangusį kurą, moka didžiulius taršos mokesčius, jų savikaina didelė ir dabar dar keliskart išaugo.

5. Mažesnės kainos pasiūlymo atmetimo biržoje logika yra ta, kad priėmus pigiausią pasiūlymą brangesnės elektros gamintojai, be kurių sistema negali funkcionuoti ir kurie tiesiog negali elektros pagaminti pigiau, bankrutuotų, nes turėtų pardavinėti žemiau savikainos.

6. Prie dabartinio algoritmo saulės ir vėjo jėgainės uždirba lygiai tiek pat kartų pelno daugiau, kiek kartų pabrango elektra dėl kuro sąnaudų padidėjimo, nors saulės ir vėjo savikaina nepadidėjo nei per centą ir jie jokių papildomų išlaidų nepatiria. Arba tą skirtumą pasiima biržos tarpininkas, arba perdavėjas, arba jie su gamintoju tiesiog dalinasi.

7. Normalios biržos algoritmas turėtų būti toks, kad brangesnės energijos gamintojams pagal vidutinę mėnesio ar kokio nors kito sutarto laikotarpio kainą birža privalėtų kompensuoti nuostolius iš pigesnės energijos tiekėjų padidėjusių pelnų, o ne numesti šiuos milžiniškus pabrangimus ant vartotojų pečių ir pasidalinti tarp saviškių.

IŠVADA. Toks “algoritmas“ yra specialiai sugalvotas ir taikomas “žaliosios energijos“ parkų savininkams ir perdavėjams naudojantis situacija beprotiškai lobti vartotojų sąskaita, kas ir šiaip buvo ir yra neteisinga, o dabartinės krizės metu tai jau tapo nusikalstama.

____________________________

GINTARO FURMANAVIČIAUS PAPILDYMAS:

Ir dabar palyginkite tai, ką sako birža su tuo, ką veblena į Energetikos ministro kėdę pasodintas oblius. Įvertinant tai, kad grietinėlę nuo šių kainų, taip vadinamas „perkrovos pajamas” nusigriebia perdavimo sistemos operatorius, šiuo atveju Litgrid.

Kasam toliau: kas vadovauja Litgrid? Teisingai, vaikučiai ir jų tėveliai – Litgrid nuo 2021 metų vasario 22 dienos vadovauja šventasis Rokas Masiulis, kuriam didele dalimi Lietuva yra dėkinga už šimtmečio korupcinį projektą – laivą vardu Independence, kainuojantį mums nei daug, nei mažai – tik po 179 tūkstančius USD kasdien.

Kasam toliau: kokiai religinei bendruomenei priklauso šventasis Rokas Masiulis? Teisingai – Opus Dei. Kas dar priklauso tai pačiai religinei bendruomenei? Kaip netikėta – energetikos oblius ministro kėdėje Kreivių Dainiukas.

Ratukas užsidaro, vaikučiai ir jų tėveliai 😜

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: