Praleisti ir eiti į turinį

Neapykantos kalba

Įdedu savo atsiminimą – novelę, parašytą ir publikuotą feisbuke 2016 metų lapkričio mėnesį.

Trijų metų senumo tekstų niekas feisbuke neskaito. Tačiau administracija, matyt, gavusi skundų,  ištrynė šį tekstą už tai, kad jame yra “neapykantos kalba“. Autorių užblokavo ir įspėjo, kad tokiam atvejui pasikartojus profilis bus pašalintas iš tinklo.

Tiesiog susipažinkite, kokį lygį pasiekė globalaus socialinio tinklo cenzūra.

Algimantas Rusteika

Bolė

Pirmas susidūrimas su tikru verslininku socialistiniais laikais atsitiko, kai man buvo gal trylika. Tada vasarą važiuodavom į kolūkius runkelių ravėti. Vienas aras – vienas rublis, o jei usnių daug, tai ir rublis dvidešimt, o per dieną gali dešimt arų ar daugiau, tėvai taip neuždirbdavo. Pasiimi kauptuką ir lauki su laikraštin suvyniotais buterbrodais prie Muravankės, kol autobusai atvažiuos: tokia nepilnamečių darbo birža, bet važiuodavo ir vyresni.

Ar lietus, ar saulė – eini keliais ir naktimis užsimerkęs matai runkelius ir runkelius, bet per vasarą turi kelis šimtus rublių ir gali nusipirkti džinsus ir magą. Susitaupęs pinigų, kuriuos užsiravėjau latvių kolūkyje – ten geriau mokėdavo (dar dabar važiuodamas į Rygą pravažiuoju tą lauką, kur savaitę nuo aušros iki aušros dirbdavau, o miegojom kažkokio mužiko daržinėj ant šieno) – nuėjau ne nusipirkti rūbo. O pas Bolę pasisiūti.

Dar lenkai nebuvo atvažiavę naftotiekio į Mažeikius tiesti ir masinio džinsų užvežimo nebuvo. Dar buvo nelabai seniai pasibaigęs Vudstokas ir viską žinojom iš Amerikos balso, BBC S.Novgorodcevo ir Laisvosios Europos radijo rumunų kalba muzikos laidų, vedamų Nikolae Muntianu – “Metronom“. Nusipirkdavom univermago antrajam aukšte gėlėto suknelių kartūno, marškiniai turėdavo būti palaidi, suvarstomi po kaklu.

O kelnėms tai kuo platesnės medžiagos, kad kuo didesnis kliošas išeitų, nes siūdavom tokias plačias, kokias tik įmanoma. Platus juosmuo su trim guzikėliais, aptempti kiaušai, siauros iki kelių ir žemiau pusmetrio praplatėjimas ir būtinai su atvartais. Dar jeigu batai ant platformos, tai tu – žmogus. Pasiimi VEF-ą po pažasčia ir prie pašto, o jei pavyksta ilgai nesikirpti, tai ir visai gerai – visos mergos tavo.

Bolė gyveno kažkur prie pirmos vidurinės. Siuvo kelnes praktiškai visiems miesto stileivoms, nuėjus matuotis dažnai ir eilutėje reikėdavo palaukti. Bachurai sakydavo, kad jis homikas ir matuodamas per daug ten čiupinėjasi, bet vis tiek pas jį eidavo, nes jis buvo geriausias ir praktiškai vienintelis, visi kiti siuvėjai buvo seniai ir lochai, siuvę seniams dūdeles.

Tas kambarėlis – laukiamasis, keli kažkokie nupezę medeliai už lango ir kiek pasėdėjęs esi pakviečiamas prie Viešpaties stalo. Darbo kambarys be užuolaidų, kvepia karštu lygintuvu ir garais, duokš savo medžiagą, pamatuoja, pieštukas burnoj, cigaretė už ausies, užsirašo matmenis į sąsiuvinį, kaip norėsi, nupiešia languotam sąsiuvinio lape paveiksliuką, patvirtini ir ateik po savaitės primatavimui.

Taisydavo ilgai, kaip klientas tik užsimano, kartais tik po trijų taisymų pastriguotą susiūdavo atidavimui. Bolė buvo mūsų miesto, kuris buvo visas pasaulis, lygis, kietuolių brendas, prekės ženklas, nors dar nežinojom, kas tai yra. Chebra paklausia, atsakai, kad Bolės darbas, o ir neapgausi, iškart matosi – ir jau priimtas į elitą. Pirktinės suplyšdavo, o Bolės – ne, ir parduoti, jeigu kas, būdavo nesunku.

Seniai nebėra nei Bolės, nei jo pasiūtų jaunystės rūbų. Bet išlikusių miesto senukų atminty jis gyvas. Kas gi užmirš bundančios jaunystės geriausias kelnes, batus, kuriems taip taupyta, su kuriais pas ją eidavai, ar kokios būdavo vasaros su kregždėm danguje ir alyvų kvapais prie pilies? Žydas buvo, be abejo. Juodi plaukai, išraiškios akys, didelė nosis ir juokingi akiniai ant pačio jos galiuko. Amžinoji šviesa tau, kriaučiau.

2 Comments »

  1. jo gerai tu cia .patiko.Bole dar siuvo ir triusikus del fizino pamoku.atlasiniai su juostutem.nu ir dar as vienas is tu darzinej ant kazkokiu apipuvusiu siaudu kulio Sarkana zvaigzdne kolukyje bauskes rajone

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: