Praleisti ir eiti į turinį

Algimantas Rusteika: Saviizoliacija nuo pareigos

Nusiraminkit, čia ne apie tuos gydytojus, kurie paromis šusdami ir dusdami skafandruose gydo COVID-19 ligonius. Jiems visi ploja, ploju atsistojęs ir aš. Čia apie ministrą, nesugebantį vadovauti ir gydytojus, nenorinčius gydyti. Visą vasarą kalbėta apie antrąją bangą, tačiau nei sveikatos įstaigos, nei medikai jai nebuvo rimtai rengiami.

Apsiribota kalbomis ir visuomenės gąsdinimais. Niekaip nesuprantu, kam ta sąmoningai klaidinanti retorika, vadinant apsikrėtusius sergančiais. Tų, kuriems testas teigiamas, virš 21 000, tačiau realiai serga, junta simptomus ir gydoma 900. Kiti 20 000 uždaryti namie, kad kitų neapkrėstų, tačiau nieko blogo nejaučia, žiūri teliką ir laukia. Dar 78 000 tupi saviizoliacijoje vien dėl galimo kontakto su infekuotuoju.

NVSC atstovės Daivos Razmuvienės teigimu, lapkričio 2 dienos duomenimis koronavirusas diagnozuotas 47 Santaros klinikų medikams, o saviizoliuotis turėjo dar 56 medikai. NVSC atstovė taip pat atkreipė dėmesį į itin išaugusius darbo krūvius sveikatos priežiūros specialistams, kuomet jų kolegos turi izoliuotis ar gydytis dėl nustatytos COVID-19 infekcijos.

Lovų trūkumo pasaka beveik baigiasi, jų iki šiol šalyje beveik pusė tuščios. Iš 668 reanimacijos lovų nuo COVID-19 ligoniai užima 72, iš deguonies kaukėmis aprūpintų 6284 – 398, iš turimų 618 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų koronavirusu sergantiems naudojami 49.

Tai dabar ministras ir premjeras gąsdina, kad sveikatos sistema tuoj tuoj lūš, nes pritrūks jau ne lovų, o medikų. Kurgi jie dings? Ogi saviizoliuosis, jei “turėjo sąlytį su sergančiuoju COVID-19“. Na, žinot juk – sėdės namie, gurkšnos alų, ims algą. Pandemijos metu gydytojai nieko neveiks.

O kas būtų, jei šitaip ir policininkai, gaisrininkai, šiukšlių išvežėjai ir maisto atvežėjai, kalėjimų prižiūrėtojai ar traukinių mašinistai “saviizoliuotųsi“ dėl “galimo sąlyčio“? Ar kariai fronte “saviizoliuotųsi“, nes mūšio lauke kulkos laksto? Valstybė pasiduotų be šūvio, gyvenimas sustotų, banditai išeitų iš zonos, plėštų ir prievartautų, gaisrų niekas negesintų, sėdėtume sau šiukšlėse ir numirtume badu?

Svarbiausias valstybei ir visuomenei funkcijas vykdantys žmonės neturi teisės “saviizoliuotis“ po jokių “galimų sąlyčių“, jie turi dirbti. Tai ne gaisrininkai ar gydytojai, o Prezidentas tegu sau izoliuojasi, jei taip knieti visuomeniniam manipuliuotojui pasidemonstruoti, nes nuo jo vis tiek niekas mūsų gyvenime nepriklauso.

Atsiverskime SAM įsakymą Nr.352, pasirašytą baisiojo A.Verygos ir pamatysime normalią, protingą, tikrai valstybinę tvarką. Pagal ją (įsakymo p.1.1) saviizoliuotis neprivaloma nei gydytojams, nei kitam sveikatos apsaugos personalui, nei policininkams ar gaisrininkams, nei maisto ar vaistų tiekėjams, nei lakūnams ar kitiems gyvybiškai svarbius darbus, įsakyme vadinamus “esminėmis funkcijomis“, atliekantiems darbuotojams.

Tai kodėl medikų saviizoliacija “esant sąlyčiui“ taikoma? Kodėl iš Sodros lėšų mokami atlyginimai, jei visa tai paprasčiausiai neteisėta ir kas už tai atsakys? Kodėl to paties A.Verygos lūpomis grasinama, jog sveikatos sistema sustos, nes daktarėliai ir slaugytojos paeiliui išeis namo dviems savaitėms mokamai paatostogauti?

Ir dar psichiškai sveikas Lietuvos pilietis paklausia: negi tas medikas, kuris apsikrėtęs, bet sėdi namie ir, nieko nejausdamas, dinderį muša, negalėtų gydyti kito apsikrėtusiojo, kuris realiai serga? Nes jie vienas kito papildomai tai nebeapkrės? Juolab jei daktarėlis iš viso niekuo neapsikrėtęs, o tik “turėjo kontaktą“?

Juk atvyktų specialiu medicinos įstaigos transportu, su patikimomis, profesionaliomis apsaugos priemonėmis, kurios nuo visko apsaugo ir su jomis dirbtų? Kam nuo to ir koks kiltų papildomas pavojus? Tai tada medikų gal mažiau trūktų? Ir ministras per televizorių tautai taip atsakingai atsako – šitą klausimą turi išsiaiškinti mokslininkai! O psichiškai sveikam lietuviui atrodo, kad ir mokslas, ir sveikas protas sako, jog besimptomis medikas ir simptominis ligonis vienas kitam nėra absoliučiai niekuo pavojingi.

Nereikia mums gudriai meluoti – tai ne mokslo, o ministro kompetencijos, savo paties įsakymų nevykdymo ir sveikatos įstaigų darbo organizavimo klausimas. Deja, situacija tokia, kad tą jau vakar reikėjo daryti, o ne atsišaudyti “moksliniais tyrimais“.

Leisti dėl darbo su sergančiuoju COVID-19 asmeniškai apsispręsti pačiam besimptomiam medikui, sudarant būtinas sąlygas ir užtikrinant už tai daug didesnį atlyginimą. Kitas variantas – palaukti, kol sistema dėl saviizoliacijoje sėdinčių ir “besimptomių“ medikų tikrai nulūš ir tada pradėti svarstyti tai, ką reikėjo padaryti vakar.

O dėl daktarėlių, kurie pora minučių pabendravę rūkykloje su tuo, kuriam po savaitės testas bus teigiamas, eina “saviizoliuotis“ – čia visiškas absurdas. Arba ministras tiesiog nebesuvaldo nei savo sistemos, nei jos žmonių, nei situacijos. Arba tai jau nebe valstybė, kurioje viena įstatymuose rašoma, kita daroma, trečia žmonėms sakoma.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: