Praleisti ir eiti į turinį

Apie ordinus už žygdarbius


Algimantas Rusteika

Paskatintas puikaus V.Kavaliausko straipsnio Respublikoje (nuoroda komentare) pasidomėjau ordinų tema.

Apie Valdo Adamkaus apdovanotą Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi Vladimirą Jakuniną, TSRS KGB generolą majorą ir KGB žvalgybos užsienyje rezidentą, galima tik prisiminti. Apdovanotas buvo 2002 metais, tačiau tą apdovanojimą 2010 m. Konstituciniam teismui pripažinus antikonstituciniu, Prezidentūra jokio dekreto dėl ordino atėmimo ir grąžinimo nepriėmė, D.Grybauskaitė net nedrįso pono V.Jakunino informuoti apie ordino atėmimą ir šis asmuo jį teisėtai tebenešiojo iki pat 2014 m., kol po Krymo aneksijos įtraukus V.Jakuniną į sankcijų sąrašą, šis apdovanojimas buvo tyliai, tačiau be jokio Prezidentūros dekreto pašalintas iš duomenų bazės – kad niekas nematytų. Šį ordiną draugas Vladimiras iki šiol tebeturi.

Na, bet tai sena istorija, pažiūrėkim, kas ordinų fronte vyko toliau. Štai Vyčio kryžiaus ordinas – visiškas analogas Estijos Laisvės kryžiaus, Latvijos Lačplėšio, Lenkijos „Virtuti Militari“ ordinams. Visi šie ordinai, kaip ir mūsiškis Vyčio kryžiaus ordinas, yra kariški, jais apdovanojami žmonės už parodytą narsą. Skirtumas tas, kad nė vienoje iš kaimyninių šalių nė vienas asmuo taikos metu nebuvo apdovanotas, nes jie išskirtinai rezervuoti narsai, parodytai karo lauke ginant Tėvynę nuo priešų.

Vyčio kryžiaus ordino, sukurto 1930-siais, negavo net S.Darius ir S.Girėnas. O nuo 1991 metų šiuo aukščiausiu koviniu, karo meto valstybiniu ordinu apdovanoti 797 asmenys (ir 282 – Vyčio Kryžiaus ordino medaliu). Kiekvienas kariuomenės vadas kadenciją baigia išdabintas bent dviem Vyčio kryžiaus ordinais, nors jiems ir neteko narsos karo lauke parodyti, nes ir karo, ačiū Dievui, pas mus dar nebuvo.

Na, bet jie bent jau kariškiai. Pavarčius apdovanotųjų Vyčio kryžiaus ordinu sąrašą, be žuvusiųjų sausio 13-ją, partizanų, rezistentų aptinkame ir tokių žmonių, kurie jokių žygdarbių niekada niekur neatliko ir su Tėvynės gynyba ir narsa neturi nieko bendra, bet turi labai daug bendra su valdžios gynimu nuo piliečių. Vyčio kryžiaus ordinas palaipsniui tampa atsilyginimu “už nuopelnus“, biurokratinės karjeros ženklu, suteikiamu pagal pareigas ar tiesiog kokia nors proga – panašiai švenčių proga ordinai ir didvyrio vardai buvo įteikiami ir šviesios atminties Leonidui Iljičiui Brežnevui.

Ordinu puikuojasi:

Algirdas Matonis – buvęs Kriminalinės policijos biuro vadovas, taip pat ir buvęs etatinis KGB Druskininkų rajono operatyvinis įgaliotinis (Riterio kryžius).

Vytautas Radžiūnas – buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas, vyriausiasis komisaras (Riterio kryžius).

Vizgirdas Telyčėnas – buvęs policijos generalinis komisaras (Komandoro kryžius).

Vytautas Grigaravičius – buvęs policijos generalinis komisaras (Komandoro kryžius).

Renatas Požela – generalinis policijos komisaras, Garliavos didvyris, apdovanotas 2022-02-14 Vasario 16-sios proga, matyt, rengiantis protestų prie “balkonėlio“ slopinimui (Komandoro kryžius).

Sergejus Madalovas – buvęs VST, t.y. riaušių malšinimo policijos vadas (Riterio kryžius).

Rustamas Liubajevas – buvęs VRM Viešojo saugumo grupės vadovas, dabar Renato Požėlos įpėdinis Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado poste (Komandoro kryžius Vasario 16-sios proga).

Antanas Klimavičius – buvęs generalinis prokuroras, apdovanotas Kovo 11-sios proga (Riterio kryžius).

Darius Jauniškis, valstybės saugumo departamento generalinis direktorius, 2019 m.vasario 16-sios proga (Komandoro kryžius).

Povilas Malakauskas – konservatorius, “mąstęs dešiniuoju smegenų pusrutuliu“, buvęs STT vadovas ir VSD generalinis direktorius (Komandoro kryžius).

Aidis Meželis – VSD devintosios valdybos, tiriančios visuomeninius ir politinius procesus, vadovas, kuris viešai ne kartą sietas su Garliavos istorija (Vasario 16-sios proga, Karininko kryžius).

Remigijus Bridikis – VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas, kuris VSD skandale prieš prezidento rinkimus įslaptinto pranešėjo buvo įvardintas kaip davęs nurodymą rinkti informaciją apie kandidatą V.Ušacką (Vasario 16-sios proga, Karininko kryžius).

Tomas Gailius – VSD žvalgybos pareigūnas (Vasario 16-sios proga, Karininko kryžius).

Povilas Urbšys – buvęs VSD pareigūnas, Panevėžio STT padalinio vadovas, Seimo narys (Riterio kryžius).

Gediminas Kirkilas – LKP Vilniaus Lenino rajono komiteto instruktorius, CK darbuotojas, TSKP, LKP, LDDP, LSDP, Regionų partijos narys, buvęs premjeras (Komandoro kryžius).

Linas Linkevičius – Kauno miesto Panemunės rajono komjaunimo komiteto sekretorius, LLKJS CK skyriaus vedėjas, LSDP narys, buvęs ministras (Komandoro kryžius).

Tomas Venclova – poetas, Antano Venclovos, 1940 m. Liaudies Seimo nario, vykusio į Maskvą parvežti tarybinės saulės, Stalino premijos laureato sūnus, kuriam KGB leido laisvai išvykti į užsienį, rankose išskyrus plunksnakotį daugiau jokio ginklo neturėjęs (Karininko kryžius).

Vytautas Landsbergis (Didysis kryžius).

Kęstutis Glaveckas – Seimo narys po mirties, jokiose kovose už Tėvynę nei narsiai, nei nenarsiai nedalyvavo, tiesiog “už nuopelnus“.

Na, bet tai ordinai kariams už narsą, o aukščiausias valstybės apdovanojimas yra Vytauto Didžiojo ordinas. Juo apdovanojami asmenys už išskirtinius, ypatingus nuopelnus bei užsienio valstybių vadovai.

Vytauto Didžiojo ordinu apdovanoti V.Havelas, L.Valensa, M.Tetčer, B.Jelcinas, Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II, Švedijos karalius Karolis XVI Gustavas, Japonijos imperatorius Akihito, Belgijos karalius Albertas II, Nyderlandų karalienė Beatričė, JAV prezidentai J.Bidenas ir Dž.Bušas, Hilary Clinton, Norvegijos karalius Haraldas V ir visa eilė kitų prezidentų, princų ir princesių.

Bet valdžia nepamiršo ir savęs, ir aptarnaujančių artimųjų rato. Tuo pačiu Vytauto Didžiojo ordinu apdovanoti:

Juozas Bernatonis, Toma Birmontienė, Kęstutis Budrys (buvęs J.Grybauskaitės patarėjas, po to VSD dir.pavaduotojas, dabar G.Nausėdos patarėjas), Alfredas Bumblauskas, Teresė Burauskaitė, Algirdas Butkevičius, Algirdas Brazauskas, Rolandas Paksas (neradau, ar neatėmė jam to ordino – gal kas žinot?), Valdas Adamkus, Irena Degutienė, Dalia Grybauskaitė, Gediminas Kirkilas, Andrius Kubilius, Vytautas Landsbergis (du kartus: Didžiuoju Kryžiumi ir ordinu su auksine grandine), Linas Linkevičius, Rokas Masiulis (tas labai labai nusipelnė), Rimantas Šadžius, Arvydas Sekmokas, Ingrida Šimonytė, Česlovas Juršėnas, Vytautas Sinkevičius, Vitas Vasiliauskas…

Čia ir kardinolai, ir kiti viršininkai. Iš 179 aukščiausiojo šalies ordino kavalierių tikrųjų tautos autoritetų tik keli – J.Marcinkevičius, A.Maldonis, V.Tomkus, G.Dauguvietytė, G.Girdvainis, J.Karčiauskas, V.Mainelytė, M.Lukšienė, V.Palčinskaitė, V.Sladkevičius, S.Žirgulis, V.Tutkus.

Tokie, va, pas mus reikalai su valstybės apdovanojimais – pasirodo, daugiausiai ir narsiausiai už Tėvynę kariavo ją dabar naikinantys politikieriai ir jų parankiniai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: