Praleisti ir eiti į turinį

Algimantas Rusteika: Šie metai paleis ir griūties, ir apsivalymo mechanizmus

Vyrauja trys sąmokslo teorijos, pagal kurias galima testuoti žmogaus naivumą(ramūs, bet įtikėję) ir durnumą (aršūs ir kanda). Viena – kad tai pasaulio pabaiga, kita – niekatokia, viską sugalvojo farmacininkai ir išpūtė žinasklaidos isterija, trečia – virusą laboratorijose sukūrė specialiai sau patys kiniečiai ar amerikonai. Kadangi tai religinio tikėjimo dalykas,  diskutuoti beviltiška.

Viruso niekas neatrado tik jam atsiradus. Kol Kinijoje buvo atkreiptas dėmesys į didėjantį mirtingumą nuo netipinio plaučių uždegimo, kol įtarimai buvo tikrinami ir nustatytas sukėlėjas, kiniečiai šventė savo Naujuosius ir milijonais čiaudėdami važinėjo svečiuosna ir po pasaulį.

Tikėtina, kad ir dabartinis jų “epidemijos suvaldymas“ yra daugiau vienpartinės diktatūros propagandos rezultatas, kai statistikos kriterijai kaitaliojami kelis kartus. Nuo SARS epidemijos laikų, kada slėpti tikruosius skaičius buvo įprasta praktika, ši valstybė vargu ar labai pasikeitė.

Kol susergi(jeigu iš viso susergi), praeina pora savaičių, kurių metu platini virusą. Didelė dalis serga, platina ir pasveiksta to net nepajutę. O pasveikę visi dar beveik mėnesį yra nešiotojai ir platina toliau. Ir liga plinta ne vien “oro lašeliniu“.

Nereikia būti specialistu – apsisaugoti nuo kontakto su šiuo virusu nėra jokių, na absoliučiai jokių realių galimybių, tai kiekvienam tik laiko klausimas. Visa, ką daro medicina ir valstybės tarnybos, gali tik sulėtinti pandemijos plitimo greitį. Ir nieko daugiau. Gydymo nėra, todėl persirgsim visi, kaip ir įprasto gripo atveju.

Masinis protrūkis neišvengiamas ir prasidės greitai, situacija keisis kasdien ir žaibiškai. Taip, sistema dabar viską daro teisingai – tol, kol yra tik pavieniai atvejai. Kai prasidės masiniai, viskas pasikeis. Nes nei vienos valstybės sveikatos apsaugos sistema tokiems atvejams, kai per trumpą laiką suserga dauguma, nėra ir iš principo negali būti pritaikyta, parengta ir būti 100 % efektyvi.

Tarkim, mažoje šalyje maksimum 100 reanimacijos vietų su dirbtine plaučių ventiliacija ir kita gaivinimo ir gyvybės palaikymo įranga. Kiek jų ekstra atveju dar galima operatyviai parengti? 50? 100? O ką sistema darys, kai susirgusių sunkia forma ar mirštančių, kuriuos dar galima išgelbėti, bus 1000? Ar 2000?

Tada įsijungs išlikimo instinktai ir interesai. Dalį gelbės tų, kurie turi galią priimti sprendimus ar pagal jų duotus nurodymus, kitą dalį tų, kurie grynais susimokės. Apsisprendimai bus grindžiami pagal karo lauko medicinos principus, jau realizuojamus Italijoje – gelbėti tik stipriausius, turinčius šansą, kurie bus taikomi ir subjektyviai, ir selektyviai. Likę už borto nerūpės niekam ir bus patys kalti, išeisit į gatves – nupirkta vandens patrankų.

Propaganda kaltins visus, tik ne sistemą. Kalčiausi bus tie, kurie ne laiku, ne vietoj ir ne taip nusičiaudėjo, kažką pažeidė ar paskubėjo pirkti, norėdami apsaugoti save, savo vaikus, mylimuosius ar pasenusius tėvus. Ir visi, kas tik gali, iš to uždirbs. Nuo farmacijos magnato iki kiosko prekiautojo, nuo eilinio gydytojo iki politikos lyderių – vieni pinigais, kiti reitingais, kurie vis tiek grandinės gale pavirs pinigais.Tai normalu, beje, nesipiktinkit.

Ne visi, o tik kliniškai pasireiškę, tiksliai testais diagnozuoti (testuojama labai maža dalis) ir kritiniai atvejai registruojami. Jei būtų tiriami, laboratoriškai tikrinami ir patvirtinti visi, statistiškai pripliusuojant ir peršalimus bei kitus panašius virusinius susirgimus, kaip per gripo epidemijas, lengvai pamatytume, kad tikras mirtingumo procentas daug mažesnis.

Taip, neišvengiamai anksčiau laiko išeis silpnieji, tie, kurie turi problemų, bet galėjo dar ilgai būti su mumis, artimi ir brangūs, be kurių neįsivaizduojat gyvenimo. O dauguma persirgsim to net nepajutę. Turėsim dar vieną sezoninį virusą, bus sukurta vakcina ir kitais metais apsisaugosim nuo asmeninės pasaulio pabaigos. Antivakseriai galės ir nesiskiepyti – pasaulyje bent durnumo truputėlį sumažės.

Praėjusiųjų išbandymus laukia nauji. Godus bankų, finansų magnatų ir korporacijų pasaulis seniai viena koja balansuoja ant ekonominės bedugnės krašto. Praėjusi krizė buvo užgesinta nuskausminimu – tuščiais pinigais, praktiškai nei viena iš jos priežasčių nepašalinta. Pandemija tiesiog paspaus raudoną mygtuką.

Nei žmogus, nei valstybės, nei pasaulis negali visą laiką gyventi skolon, už viską tenka kada nors susimokėti. Šie metai paleis ir ekonominės, ir politinės griūties bei apsivalymo mechanizmus. Visiems teks ištraukti galvas iš smėlio.

Bloga žinia ta, kad lengviausiai išsisuks tie, kurie ne tik šią situaciją sukūrė, bet ir iš jos sprendimo pasipelnys. Gera žinia – trumpam atsivers tikrų permainų galimybės langelis, kuriuo visuomenė arba pasinaudos, arba ne.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: