Jie labai myli kultūrą
Visi visi pas mus už kultūrą! Tą girdėjot iš visų vyriausybių daugybę kartų: valstybės dėmesys kultūrai – nekintantis valstybės prioritetas! Kiek sukurta kultūros komisijų, tarybų, kiek programų prirašyta! Net faktinis Seimo ir valdančiosios koalicijos vadovas patapo Kultūros komisijos pirmininku, dalinančiu tautinius kostiumėlius darželiečiams.
Bet už šių Potiomkino kaimelių fasado yra konkretūs žmonės, tą kultūrą nešantys visuomenei, kuriantys meną ir reprezentuojantys šalį pasaulyje. Čia situacija kitokia. Mūsų ekonominė, politinė ir net gynybinė situacija nei geresnė, nei blogesnė už kaimynų. O štai vidutinis mūsų kultūros darbuotojų atlyginimas 736 €, o, pavyzdžiui, estų – 1300 €. Ir visi kiti palyginimai – ne mūsų naudai.
Kaip sprendžiami šie klausimai Latvijoje, Estijoje? Dalinamės “Nemuno“ straipsniu šia tema.
Latvijos valstybės parama kultūros žiniasklaidai, suvokiant jos didžiulę reikšmę nacionalinio identiteto ir savivokos stiprinimui bei šio leidybos segmento ribotas galimybes konkuruoti geltonosios – komerciškai sėkmingos – spaudos nišoje, iki šiol vertinama kaip nepakankama.
Estai dažnai giriasi savo valstybe, kartais pamatuotai, kartais – ne. Taline kalbėdamasi su kultūros savaitraščio „Sirp“ redaktoriumi Kaarelu Tarandu, stebėjausi: nors neabejotinas pozityvumas atrodė kiek perdėtas, tačiau visuose pašnekovo teiginiuose galėjai justi valdančiųjų rūpestį dėl kultūros raidos. Susidarė įspūdis, kad kaimynų nekankina klausimas, kokia prasmė iš valstybės biudžeto investuoti į kultūrą. Svarstant biudžetą, paprastai Seime pasisako trys tų metų svarbiausieji ministrai. 2019-aisiais tai buvo finansų ministras Tomass Teniste’ė, premjeras Jüris Ratas ir kultūros ministras Indrekas Saaras. Šių metų Estijos kultūros biudžete yra 251 mln. eurų (Latvijos – 165,3 mln.). Kelios dešimtys iš šių milijonų numatytos kultūros darbuotojų atlyginimų padidinimui, papildomas finansavimas skirtas filmų sukūrimui ir sportui.
Atrodytų, sunku rasti tokį estą, kurio mintis dėl šalies vystymosi drumstų latviams įprastas pesimizmas. Dažnai jie patys juokiasi (juokiasi, bet ne keikia valstybę!), kad estų tradicija yra nevalyti žiemą keliai. Tai pastebėjau ir pati – nubrauktos tik pagrindinės miestų centrų gatvės, pašalių šaligatviai užversti sniegu ir ledu.
Nuo 2019 m. Estijoje yra bemaž 4000 kultūros darbuotojų, minimalus numatytas atlyginimas siekia 1300 eurų (2015 m. buvo 731 euras). Šis sprendimas taikomas visiems, kuriems algas moka Kultūros ministerija, taip pat triūsiantiems kitose valstybės institucijose, fonduose bei bibliotekose. Sutarta, kad tokį užmokestį gaus specialistai su aukštuoju išsilavinimu.
Kaimyninėje šalyje rūpinamasi ir dirbančiais nevalstybiniame sektoriuje ar neturinčiais institucijai atstovaujančio darbdavio. Viena naujienų, plačiai nuskambėjusi pasaulyje ir su baltu pavydu aptariama Latvijoje, yra atlyginimai rašytojams ir menininkams. Prieš tris metus, kai buvo pradėtas įgyvendinti šis projektas, 10 jų tris metus kas mėnesį gaudavo po 1000 eurų, o nuo 2019-ųjų 24 rašytojai, poetai ir menininkai ateinančius tris metus gaus po 1430 eurų (neatskaičius mokesčių). Patys estai sako: „Truputį daugiau už minimalią algą kultūros darbuotojams“. 2021 m. atlyginimų gali tikėtis dar daugiau kūrėjų – 15 Rašytojų sąjungos ir 15 Dailininkų sąjungos narių.
„Rašymas negali būti vien hobis“
Nuo 2016 m. Estijos rašytojų sąjungai vadovauja rašytojas ir viduramžių istorijos specialistas Tiitas Aleksejevas, atstovaujantis 331 rašytojui, literatūros vertėjui, kritikui ir mokslininkui tiek šalyje, tiek užsienyje.
Kaip išrenkami atlyginimus iš valstybės gausiantys rašytojai?
Pradžioje drauge su Dailininkų sąjunga sudarėme ypatingąjį komitetą, kuris atstovauja Estijos literatūros bei Estijos vaikų literatūros centrams, Estijos leidėjų asociacijai ir Estijos nacionalinei bibliotekai. Pirmą kartą į numatytus 5 atlyginimus pretendavo 54 autoriai. Bet procedūra tokia skaidri ir išrinkti rašytojai taip gerai žinomi visuomenei, kad nė karto negirdėjau kokių prieštaravimų. Finansavimo panaudojimą prižiūri Kultūros ministerija.
Kaip gimė pati idėja?
Jau ilgokai tyrinėjome, koks sėkmingas rašytojų ir visų menininkų paramos modelis Šiaurės šalyse, ypač Suomijoje. Nes rašymas negali būti vien hobis; geri romanai negali rastis laisvu nuo etatinio darbo laiku. Svarbu dar ir tai, kad iš šių atlyginimų taip pat mokami socialiniai mokesčiai. Būtina suprasti, jog rašymas reikalauja laiko, susikoncentravimo. Estijos visuomenėje rašytojo darbas visada buvo labai vertinamas bei laikomas reikšmingu, tad tiesiog dėsningumas, kad ši veikla sulaukė ir atlyginimo. Estų autoriai iš tiesų kuria aukštos prabos literatūrą, mūsų romanuose gyva tautos istorija, puoselėjama kalba.
Kokie kriterijai, kad būtų paskirtas rašytojo atlyginimas?
Labai paprasti ir aiškūs – pastarųjų penkių metų kūrybinio darbo vertinimas ir ateinančių trijų metų planai. Vyresni autoriai paprastai yra vieno žanro atstovai, jaunesni imasi ir prozos, ir poezijos, ir vertimų vienu metu. Būti rašytoju, gaunančiu atlyginimą, reiškia turėti galimybes rašyti profesionaliai, ir dažniausiai tada gimsta geriausi darbai. Kad tą atlyginimą gautum, nebūtina priklausyti Rašytojų sąjungai. Jei mes norime, kad estų kalba gyvuotų ir vystytųsi, Estijos autorius tiesiog būtina remti. Be kalbos ir kultūros tauta negali egzistuoti.
„Visai nesvarbu, kas bus kitas kultūros ministras“
2012 m. Estijos valstybė nusprendė pilnai finansuoti 16 kultūros leidinių ir tam sukūrė Kultūros laikraščių fondą. Į klausimus sutiko atsakyti kultūros savaitraščio „Sirp“ („Pjautuvas“, 40 psl.) vyriausiasis redaktorius Kaarelas Tarandas.
Kodėl valstybė remia kultūros žiniasklaidą?
Ši sistema veikia jau kokius 20 metų. Sovietmečiu buvo tokia leidykla „Periodika“, kuri tuo metu prižiūrėjo ir leido laikraščius bei žurnalus. Tačiau, pasikeitus laikams, laisvos ekonominės rinkos sąlygomis „Periodika“ bankrutavo, o valstybei neliko nieko kito, kaip tęsti paramą. Šiandieną tai galime pavadinti reikšminga estų kultūros ekosistemos dalimi.
Kaip žiaurios konkurencijos sąlygomis išgyvena jūsų leidinys?
Pastaruosius tris metus Kultūros ministro pareigas ėjo socialdemokratas, o vienas svarbiausių šios partijos uždavinių buvo pakelti atlyginimus kultūros darbuotojams. Tikslas pasiektas, dabar kultūros darbuotojo atlyginimas yra mažiausiai 1300 eurų per mėnesį, tokią algą moku ir visiems savo redaktoriams. Tiesa, nepaisant valstybinės paramos, kažkiek lėšų leidinys užsidirba pats. Dėkui mūsų ištikimiems skaitytojams, kurie pusę popierinės „Sirp“ versijos tiražo, t. y. 2500 iš 5000 egz., prenumeruoja, ir leidinys keliauja į jų pašto dėžutes. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad nors didžiųjų dienraščių prenumeratorių sumažėjo 40 %, „Sirp“ skaitytojų skaičius jau penkiolika metų beveik nesikeičia. Apie 40 tūkst. prisijungusių prie mūsų svetainės internete, o per mėnesį mus perskaito apie 70 tūkst. Pusė jų gyvena Taline, o 10 % interneto lankytojų – užsienyje. Taip, mus subsidijuoja valstybė, iš bendro finansavimo ji skiria 80 %, tačiau tas pat daroma ir kitose mažose valstybėse, kai neįmanoma pasikliauti savo pačių pajamomis. Mažoms tautoms reikia ypač rūpintis savąja kultūra.
Koks yra idealus jūsų skaitytojas?
Paprastai tai išsilavinę Estijos žmonės: gydytojai, mokslininkai, mokytojai, menininkai, literatai… Jaučiame, jog esame reikalingi, kad skatintume diskusijas, supažindintume su Estijos ir pasaulio kultūrinėmis vertybėmis. Mūsų skaitytojai priklauso visoms amžiaus grupėms, ir, kaip jau visur, du trečdaliai jų yra moterys.
Ar tarp kultūros leidinių jaučiama konkurencija?
Ne, taip negalėčiau tvirtinti – kiekvienas turi savo veiklos sritį, taigi ne kovojame, bet padedame vienas kitam. Tarp dienraščių konkurencinė kova daug aštresnė, o mes turime galimybę ir privilegiją šviesti bei lavinti visuomenę. Manau, kad Estijos kultūros leidinių finansavimo sistema yra viena geriausių visoje Europoje. Žinoma, urbanizacijos procesas neišvengiamas ir skaitytojai kaimuose nyksta – jie turi nedaug galimybių pamatyti „Sirp“ recenzuojamus teatro pastatymus ar meno parodas.
Mūsų leidinys susitelkęs ties tekstais, čia dirba aštuoni redaktoriai, kiekvienas jų atstovauja savo kuruojamai sričiai: literatūrai, vizualiniam ir audiovizualiniam menui, teatrui, architektūrai, muzikai, mokslui. Kreipiame dėmesį ir į socialinius klausimus, analizuojame įvairias problemas, pradedant filosofija, baigiant rinkimais į Seimą. Turime ir du kalbos redaktorius, nes vienas tikslų – nepriekaištinga estų kalba. Žinoma, mūsų redaktoriai rašo ir patys, bet visgi stengiamės pritraukti kuo daugiau neetatinių autorių – juk neįmanoma patiems aplankyti visas premjeras, sudalyvauti visuose renginiuose. Per metus Estijoje pastatoma apie 200 pjesių, įvyksta daugiau kaip tūkstantis koncertų. Redaktorių vaidmuo be galo svarbus nušviečiant kultūrinį gyvenimą, ir jiems tenka rinktis, apie ką rašyti. „Sirp“ apimtis – 40 puslapių kiekvieną savaitę. Stengiamės nušviesti ryškiausius kultūros įvykius, tad jei kas nepaminimas mūsų leidinyje, tai reiškia, jog jį ištiko nesėkmė.
Stengiamės informuoti ir apie svečių šalių aktualijas: pristatome didžiausias meno parodas, kino festivalius, bet nevengiame aptarti ir, pavyzdžiui, „Brexit’o“. Manome, kad išsilavinusiam Estijos skaitytojui nepakanka užsienio spaudos apžvalgų, jam svarbi ir „Sirp“ autorių nuomonė.
Ar yra tikimybė, kad kitu Estijos kultūros ministru gali tapti tas, kuriam kultūros žiniasklaida nebus tokia svarbi?
Ne, jokio skirtumo, kas bus kitas kultūros ministras. Nors būtent socialdemokrato Indreko Saaro iniciatyva įvyko kultūros darbuotojų atlyginimų augimas, buvo nerašytas susitarimas, kad jie bus pakelti iki tokio pat lygio kaip ir mokslo darbuotojų. Aišku, jei neužklups kokios nenumatytos problemos už valstybės ribų, kitas kultūros ministras neturės teisės pakeisti nei kultūros leidinių, nei kultūros darbuotojų finansavimo – net jei ir norėtų.b
Iš latvių kalbos vertė Antanas Kunotas
https://www.nemunas.press/straipsniai/atlyginimai-rasytojams-kaip-kulturos-ekosistemos-dalis/
Paskelbė Kauno forumas
Kauno forumas – pilietinė iniciatyva, siekianti telkti Lietuvos likimui neabejingus Kauno mokslo, kultūros ir verslo pasaulio atstovus. Mes siekiame ugdyti visuomenės sąmoningumą, grąžinti žmonėms Lietuvą ir Lietuvai jos žmones. Peržiūrėti visus Kauno forumas įrašus
Translate
Paieška portale

Maltos krikščioniui gresia kalėjimas už viešą homoseksualumo atsisakymą
Pamenate krikščionį jaunuolį iš Maltos, kalbėjusį Lietuvos šeimų sąjūdžio 2022 m. spalio 22 d. Vilniaus Katedros aikštėje surengtame protesto mitinge su šūkiu „Apginkime Lietuvos Respublikos Konstituciją“? Ir kiek buvo nepatenkintų, kodėl jis kalbėjo ir dainavo? Sakiusių mums – kam mums to reikia? Ir mažai kas pasistengė suprasti, kad tai ne šiaip jaunas žmogus iš Maltos.…

Prisidėkime prie Dž.Petersono gynybos
Džordanas Petersonas (Jordan Peterson) – visame pasaulyje žinomas profesorius, intelektualas, knygų autorius, Youtube jo įrašus žiūri milijonai. Lietuvoje žinomas ne tik iš vaizdo įrašų, bet ir iš didelio populiarumo susilaukusių knygų „12 gyvenimo taisyklių“, „Kitapus tvarkos“. Profesorius viešai kalba apie kultūrinius ir politinius iššūkius Vakarų visuomenėje, globalizmo žiniasklaidos diktatą, pasisako už tikėjimo, sąžinės, žodžio laisvę.…

Algimantas Rusteika. Vakarų fronte nieko naujo
Čia visiems tiems tikriesiems ar apsimetusiems “realistais“ etatiniams pralaimėtojams, kurie kasdien nepavargdami išradinėja vis naujas ar kartoja sau senas, patogias nieko nedarytojų “filosofines“ teorijas ir tinginių mantras. Mes nieko negalim, mes juodi ir mažiukai, mes nieko nepasiekėm! Bėkim į krūmus, slėpkimės kaip svirpliai po lapais, nebebalsuokim ir užsiimkim “abstinencija“, įsikalbėta inteligencija, feisbukų rezistencija ir kita…

Reikia prisiminti visus ir viską
Spalio 16-ji – Mažosios Lietuvos genocido diena, paminint 1944 metus, kada žvėriškai išžudyta ir nukankinta dauguma Karaliaučiaus krašto gyventojų. Dar prieš užimant šią teritoriją, buvo nutarta ją prijungti prie Rusijos, todėl nugalėtojams jos gyventojų gyvų nebereikėjo. Įdomus faktas, jeigu tik tai galima vadinti įdomumu, yra tas, kad šiame 1944 m. tankų kariuomenės įsiveržime į Rytprūsius…

Algimantas Rusteika. Lūžis
Sausio 13-tąją Lietuvoj įvyko lūžis, kurį mažai kas pastebėjo. Tris dešimtmečius centrinis šios dienos įvykis būdavo Mišios Arkikatedroje, svarbiausioje šalies šventovėje. Už Laisvės gynėjus ir Lietuvą ateidavo melstis valstybės veikėjai, Seimo ir miesto tarybos nariai, merai, valdančiųjų ir opozicijos atstovai, ministrai. “Faktiniai“ ir kiti buvusieji valstybės vadovais, krikščioniškų šalių ambasadoriai. Dažnai su žmonomis, su vaikais.…

Atleiskit
Jau 32 kartus išgyventa mūsų jaunystės naktis, kuri šįvakar vėl už langų nusileido. Vis naujai apie ją galvojom ir kalbėjom, rašėm ir tylėjom, vis labiau raukšlėtomis akims žvelgdami prieš miegą į savo kambarėlių lubas. Tada mes buvom tikri. Tada mes galėjome viską, tai buvo mums dovanota šviesos valanda, kuri vargu ar bus pakartota. Dvasinė aukštuma,…
Skaitomiausi

Laisvės gynėjų dieną
Sausio 13 – oji – Laisvės gynėjų diena. Visų, kurie buvo pasiruošę Laisvę ginti 1991 sausio 13 – tąją, taip pat – prieš ją , po jos ir dabar… Skirta pagerbimui tų, kurie savo gyvenimus degino ant Lietuvos Laisvės aukuro… „Tik tas gyvenimo ir laisvės vertas, Kuris kasdien dėl jų į kovą stos.“ – J.…

Kita stotelė – diktatūra
Algimantas Rusteika Ar gali būti kas bukesnio už buką putinišką propagandą? Gali – buka antiputiniška tautinė propaganda. Nenormalių, užsispyrusių ir save įsimylėjusių bukų idiotų buka antipropaganda neveikia. Jų niekaip negalės paveikti jokia propaganda, nes jie ir taip jau buki idiotai. O kada normalius, abejojančius, mąstančius, save ir savo valstybę gerbiančius žmones laiko kvailiais, nesugebančiais suvokti…

Rasa Čepaitienė. Parodomasis patriotizmas
Rasa Čepaitienė Jei…, tai… Žinau, nuorodos į religinius tekstus sulauks nedaug populiarumo ir “laikų“, bet vakar girdėta Evangelijos ištrauka man netikėtai atvėrė akis į vieną dabartinėje propagandoje dažnai naudojamą triuką. Buvo minimas Jėzaus krikštas, kuomet iš dangaus pasigirsta balsas: “Štai yra mano mylimasis Sūnus, kuriuo aš gėriuosi“ (Mt 3, 13-17). Šiuos žodžius nesunku suvokti žmogiškai,…
Sustabdykit košmara.
Pranešu Jums, kad jau kelintą dieną “tinklų ekspertai” atlieka savo įprąstą Lietuvoje diskriminacinį fašistinį darbą: kai aš užpildau anketą šios…
[…] valstybėse pasirašoma piliečių peticija prieš šią direktyvą, kurią parengė kolegos iš ORDO IURIS ir platina Europos šalių šeimos gynimo…
[…] by Kauno forumas 2022-09-26 […]
Tai veikimo manifestas










































































AČIŪ, labai įdomus straipsnis. Reg.J.K.
PatinkaPatinka