Praleisti ir eiti į turinį

Kauno forumas: Laikas pasakyti STOP

Nesuklyskim ir neapsigaukim klausydami, ką jie kalba. Tai ne dėl lentelių ir net ne dėl už valstybę galvas padėjusių žmonių atminimą iš esmės vyksta kova ir keliamos aistros. Tiesiog pagaliau baigiasi kantrybė ir atėjo laikas pasakyti STOP valdžios savivalei, kai nederinant su visuomene ir nesiskaitant su žmonėmis galima spręsti jų likimus ir daryti ką tik nori. Nors vienoje vietoje priversti juos sustoti, ištaisyti ką pridirbo, o to nenorint – patiems tą padaryti.Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorei

Rūtai Kačkutei

Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos
l.e.direktoriaus pareigas Andriui Skorupskui

Dėl informacijos pateikimo ir
atminimo lentos atstatymo

2019-09-20

Dėkojame už atsakymus į kreipimąsi dėl dvidešimt metų Gedimino pilies bokšte išbuvusios atminimo lentos kariams savanoriams nuėmimo motyvų.

Paaiškėjo, jog Pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija lentos demontavimo nederino ir neorganizavo. Tą atliko Lietuvos nacionalinis muziejus, neinformuodamas nei Lietuvos karių savanorių organizacijų, nei visuomenės, kaip paaiškinama gautame atsakyme – įgyvendinant naują koncepciją. Nacionalinio muziejaus atsakyme nurodoma, kad Gedimino pilies pusrūsyje buvo įrengta kasa bilietams pardavinėti ir vieta suvenyrų prekybai, perkelta archeologine ekspozicijos dalis, todėl lenta buvo nuimta.

Kauno forume turime profesionalių istorikų, todėl būtų labai malonu susipažinti su naująja muziejaus koncepcija, pagal kurią vienoje pilies dalyje atminimo lentai su savanorių vardais vietos nėra, o anoniminei lentelei apie vėliavos iškėlimo faktą kitoje pilies dalyje vietos pakanka. Suprantame, kad atminimo lenta kariams savanoriams nėra archeologinių radinių ekspozicijos dalis, tačiau ten įrengta suvenyrų prekyvietė ar bilietų kasa juk taip pat nėra istoriniai eksponatai.

Gedimino pilis yra ne tik Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, bet ir Lietuvos Respublikos laikmečio istorijos dalis. Lietuvos valstybinės vėliavos iškėlimas pilies bokšte 1919 m.sausio 1 d. yra svarbus valstybės istorijos faktas, kuris turėjo būti ir buvo pažymėtas atminties ženklu. Atminimo lentos nuėmimas nebuvo niekaip argumentuotas, nes trukdant ekspozicijai jis galėjo būti perkeltas į kitą vietą.

Lemtingus valstybės įvykius atlieka konkretūs žmonės, turintys vardus, pavardes, vaikus ir anūkus, istorijos kaip mokslo ir muziejininkystės kaip veiklos tikslai ir yra šiuos vardus nustatyti, juos parodyti ir įamžinti. Jokių anoniminių lentelių pakabinimas to negali pakeisti. Slapta atliktas atminimo lentos nuėmimas – tai dar vienas valstybinių įstaigų veiksmas, trinantis istorinę atmintį ir supriešinęs visuomenę.

Kauno forumas:

1.Remiantis Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo ( Nr.XII-2666) 2 str. prašo Nacionalinį muziejų pateikti visuomenei koncepciją, pagal kurią Gedimino bokšte buvo išmontuota atminimo lenta kariams savanoriams, nurodyti jos autorius, o taip pat kada ir kas šią koncepciją (vardas, pavardė, pareigos, dokumentas) patvirtino.

2. Prašo Vilniaus pilių kultūrinio rezervato direkciją ir Nacionalinį muziejų bendru sutarimu rasti tinkamą vietą Gedimino pilies vidaus patalpose arba ant išorinės sienos ir atstatyti išmontuotą atminimo lentą kariams savanoriams.

3. Neigiamo atsakymo atveju nurodyti istorines, faktines, teisines ar finansines aplinkybes, kodėl to nėra galimybės padaryti.

Gedimino lentos - 2-s0920_page-0001

Dėl Gedimino atminimo lentos - 2-s0920_page-0002

2 Comments »

  1. Sutinku, kad valdzios savivale perzengia visas ribas. aciu KF, kad rupinates siuo svarbiu klausimu.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: