Praleisti ir eiti į turinį

GEDIMINAS MERKYS: Raginu prisiimti politinę atsakomybę ir pradėti vykdyti savo rinkiminius įsipareigojimus

KREIPIMASIS

Į LVŽS NARIUS IR SEIMO FRAKCIJAS

DĖL GILĖJANČIOS KRIZĖS POŽYMIŲ VALDANČIOJE PARTIJOJE IR SEIME

 

2016 m. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) parlamento rinkimuose laimėjo įspūdingą pergalę ir suformavo valdančiąją daugumą. Politinės pergalės pagrindinės priežastys dvi: 1. Didžiulis piliečių nusivylimas iki tol valdžioje buvusiomis partijomis. 2) Buvo parengta puiki, valstybės raidos ir pilietinės visuomenės lūkesčius atliepianti LVŽS rinkimų programa. Toji programa, paremta humanistinėmis ir demokratinėmis vertybėmis, orientuota į socialinį teisingumą ir solidarumą, paveldą ir aplinkos apsaugą, tautinės valstybės puoselėjimą, švietimą, kultūrą, šeimą, sveiką gyvenseną, regionus… Rinkėjai patikėjo pažadais ir suteikė LŽVS didžiulį pasitikėjimą.

Deja, šiandien, praėjus daugiau nei pusei Seimo kadencijos, visiems tapo aišku, kad LVŽS savo rinkiminių įsipareigojimų nevykdo. Maža to, ši partija ir jos suformuota vykdomoji valdžia neretai veikia visai priešinga kryptimi, nei rinkėjams buvo įsipareigota. Partijoje ryškėja autokratinės tendencijos. LVŽS akivaizdžiai tolsta nuo vakarietiškos demokratinio tipo partijos modelio. Partija tampa vieno asmens politiniu dariniu. Visada tokia buvo, tik ši tendencija pastaruoju metu dar sustiprėjo. Visos svarbiausių sprendimų, politinės darbotvarkės formavimo galios sutelktos bemaž vieno žmogaus rankose. Iš parlamentinės partijos gyvenimo eliminuojama diskusija ir debatai, toks reiškinys, kaip kolektyvinis svarbių politinių sprendimų procesas tiesiog neegzistuoja.

Minėtas negeroves, krizės reiškinius, apėmusius R. Karbauskio vadovaujamą partiją, labai taikliai savo spaudos konferencijoje Seime (2019-02-01) apibūdino LVŽS frakcijos Seime narys dr. M. Puidokas: https://www.youtube.com/watch?v=t0LJ6sMWR40

Padėtį komplikuoja tai, kad dabartiniame Seime nėra funkcionalios opozicijos. Politinė kova parlamente pavirto primityvių ir nervingų patyčių kultu. Stabdyti destruktyvius procesus Seime ir valstybėje dabartinė opozicija, panašu, yra neįgali.

Lietuva pagal savo konstitucinę ir politinę sąrangą yra parlamentinė respublika. Būtent parlamentas mūsų šalyje turi didžiausias politinės galias. Akivaizdi krizė valdančiojoje partijoje dėsningai persimeta į visą Seimą, apima vykdomąją valdžią, neigiamai veikia mūsų valstybės ir visuomenės raidą. Gilėjanti krizė valdančiojoje partijoje ir Seime nėra vien tik politikų reikalas. Grubiausiai pažeidžiami rinkėjų ir piliečių teisėti, iš LR Konstitucijos kylantys lūkesčiai turėti įgalų Seimą, demokratiškai funkcionuojančią parlamentinę daugumą, nuosekliai vykdančią savo rinkiminę programą. Visa atsakomybė dėl susidariusios prastos padėties parlamente ir valstybėje tenka būtent valdančiajai partijai – LVŽS.

Kreipiuosi į VISUS LVŽS narius, ypač į šios partijos Seimo narius su raginimu prisiimti politinę atsakomybę, sugražinti partijoje vykstančius procesus į demokratijos erdvę ir pradėti vykdyti savo rinkiminius įsipareigojimus.

Prof. habil.dr. Gediminas MERKYS

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: