Praleisti ir eiti į turinį

ALGIMANTAS RUSTEIKA: JIEMS NEBELIKO GALIMYBĖS NEI VISKĄ PANEIGTI, NEI NUTYLĖTI, NEI SUSITARTI

Gyvename dvigubų standartų ir keturgubos moralės valstybėje, kur tas pats principas vienu atveju galioja, o kitu – ne. Priklausomai nuo to, ar tai naudinga ar nenaudinga tiems, kurie mirksėdami nekaltomis akutėmis per valstybines šventes principingai reikalauja laikytis kilnių principų.

Štai Konstitucinis Teismas, pripažindamas užsienyje sudarytas “santuokas“, nurodė, jog Lietuva „turi tinkamai vykdyti ir įgyvendinti Europos Sąjungos teisę“. Ir tą privalo ta pati Lietuva, kuri demonstratyviai nevykdo Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimų dėl slapto CŽV kalėjimo.

Niekam ne paslaptis, kas yra vieša paslaptis. Nors niekas nieko neįrodė, už rankos nepagavo. Panašiai būna, kai kaimynė – linksma ir lengvai prieinama moteriškė. Visi šypsosi, laiptinėje sveikinasi. Ir visi žino.

Visi pasaulyje žinojo ir žino, kad Lietuvoje CŽV kalėjimas buvo. Tik mes nežinojom. Šitiek tyrėm, įsiteikiamai šypsodamiesi vis klausėm CŽV kietuolių – ar tai kartais ne Jūs, gerbiamieji, mūsų bute kažką ten tamsiam sandėliukyje dubasinot? O tie nesako, kad ne, sako – nesakysim, ne tavo, šeiminykas, reikalas.

aa1

Ir kodėl sakyt, jei susimokėjo namų tvarkytojai? Tau žinoti nepriklauso. Na va, su palengvėjimu atsidusom. Nebuvo! Valio! Mes demokratinė valstybė! Niekas nieko neįrodė! Mes nieko nežinom!

Ir po ilgo, skausmingo tyrimo nustatėm, kad kalėjimas galėjo būti, nes tam visos sąlygos buvo. Bet galėjo ir nebūti, nepaisant visų tų sąlygų. Nustatėm, kad nieko nenustatėm. Kad nenorėjom ir labai labai negalėjom nustatyti.

Pasaulio akyse tokia elgsena, kai nežinai ir nenori žinoti, kas savo namuose dedasi, paverčia valstybę pajuokos objektu. Bet mes ilgai ir oriai pasipūtę tylėjom. TV dėžes ir laikraštieną nutildyti irgi nebuvo sunku. Ne karo metas, visi juk nori gyventi ramiai ir mokėti mokesčius.

O runkeliai ir kiti brangūs Lietuvos žmonės ir šiaip po savaitės pamiršta viską. Tegu sau ir toliau laimingi žiūri mūsų programą Vremia, optimistiškai šoka Laisvės piknikuose ir pozityviai dainuoja. Su jais no problems.

Tarptautinė ir nacionalinė teisė sako: kankinti negražu ir nedora! Bet juk pats karas yra negražus ir nedoras. Kankinimai pasaulio kariuomenėse – įprastas dalykas. Rutina. Visi specialieji daliniai turi slaptus vadovėlius apie ypatingus tardymo metodus, apmoko specialistus. Vieni nuo kitų nusirašinėja ir šnipinėja naujoves.

Per manevrus patekus į nelaisvę, štabuose visada imituojamas informacijos nutekėjimas. Nes dar negimė tas, kuris ištvertų tuos fizinio ir cheminio poveikio metodus. Realiame kare pakliuvai specialiąją užduotį vykdančiam priešo diversiniam-žvalgybos būriui į nagus kaip “liežuvis“ – žinok, kad jau miręs.

aa2

Alternatyva viena – jei greit ir tiksliai pateiksi norimą informaciją, ekranai užges greit ir be ilgų kančių. Toks karinis tikslingumas, nieko asmeniško. Kas galvojat, kad yra kitaip, verčiau skaitykit madų žurnalus. Pasaulis, deja, nėra toks, kaip norėtųsi.

Taip, saugumo tarnybos turi savo slaptus metodus. Taip, jie nėra skirti dorybingų panelių akims ir su Dekalogu nėra suderinami, tačiau kartais būtini. Esmė ne ta, kad prievartos metodai egzistuoja, o kam naudojami. Ar skirti valstybės ir žmonių saugumo labui, ar vartojami kaip politikos įrankis?

Tai, kad JAV Senatas ėmėsi tyrimo dėl kankinimų ar kitų slaptųjų tarnybų veiklos reikaliukų, žvelgiant totalitarinės valstybės šaldytos menkės akimis buvo kvailystė ir silpnybė. Valstybės diskreditacija ir populizmas, nes banditas niekada neprisipažįsta. Kas netiki, tegu apsilanko Lukiškėse – laisvai ir nepriklausomai pabendravus paaiškės, kad ten visi nekalti. Ypač žudikai.

Demokratinėje valstybėje toks savo tarnybų veiksmų viešinimas, kritika ir reikalavimas laikytis tarptautinės teisės – stiprybės ir bandymo apsivalyti ženklas. Nes tai įrodo realią visuomenės kontrolės slaptosioms tarnyboms galimybę. Tai ženklas, kad ne žmonės priklauso valstybei, o valstybė – žmonėms. Nes normali žmonių valstybė visada nustato ir žino, kas jos namuose darosi.

O kaip po Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo atrodome mes? Ar apie CŽV kalėjimą V.Adamkus tikrai nežinojo ir nemeluoja, ar prezidentas apie jį žinojo ir meluoja – vienas ir tas pats. Nes abiem atvejais tokia valstybė yra grybo vietoj.

Ir kas dabar bus? Juk EŽTT sprendime ne šiaip konstatuojami nusikaltimai. Lietuvos teisėsauga įpareigota nustatyti kaltus asmenis ir patraukti juos atsakomybėn, Generalinė prokuratūra privalo baigti ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, išsiaiškinti ir nustatyti kaltus asmenis bei juos nubausti. Išvadose nurodoma, jog Lietuvos pareigūnams už paslaugas buvo išmokėti milijonai dolerių.

Taip ir matau, kaip susėdę VSD ir prokuratūros pareigūnai aiškinasi, kam ir kiek tų milijonų buvo išmokėta, kas ir ką už juos nusipirko. Kaip tie, kurie patys viską darė ir žino, nustatinėja kaltuosius ir traukia juos atsakomybėn. Ir konfiskuoja tuos milijonus ar įsigytą turtelį.

Viskas bus kaip visada. Priešiška propaganda naudosis proga ir rėks, kokia Lietuvos valdžia bloga, nes Lietuvos neapkenčia ir nori, kad jai bloga būtų. Profesionalūs patriotai rėks, kokie priešai blogi ir kaip jie Lietuvą myli ir nori, kad jai gera būtų. Lietuvos valdžia garsiai tylės, nes ji (valdžia) nori, kad jai blogai nebūtų.

aa3

EŽTT sprendimo taip ir nepamatysit. Nors jis jau egzistuoja nuo pernai metų gegužės, buvo išnagrinėtas ir skundžiamas, tačiau valstybine kalba jo nėra – matyt, skundė neskaitę, kaip pas mus juk įprasta. Už mūsų 130 000 € vargšė valstybė dokumentą iki šiol verčia į lietuvių. Išvers gal iki rudens.

O tyrimą atlikti tai iš viso vargu ar bus įmanoma, nes būtina tyrimui medžiaga ir dokumentai, pasirodo, yra valstybės ar tarnybinė paslaptis. Matot, mes esame teisinė valstybė, kur valstybės pareigūnų padarytų tarptautinės teisės pažeidimų įrodymai yra pagal galiojančius įstatymus įslaptinti. Todėl tyrimas bus atliktas, bet nieko nebus nustatyta.

Viskas bus daroma tam, kad jokių judesių neįvyktų tol, kol Prezidentė nebaigs kadencijos ir neišskris į šiltus kraštus kitai karjerai. Nes tai dabar didžiausias mūsų valstybės tikslas ir tarnybų uždavinys. Daug svarbesnis už valstybės tarptautinį prestižą ir galimą gėdą, jei būsim pripažinti pažeidusiais tarptautinę teisę ir nevykdančiais tarptautinio teismo sprendimų. Ir atsistosim šalia V.Putino Rusijos.

Net po prezidento rinkimų, jei jie įvyks taip, kaip aukštybėse dieną naktį svajojama, nieko nepasikeis ir atėję nauji tarnybų vadovai nieko rimto nedarys. Dar ilgai vaidinsim, kad nieko neatsitiko ir niekas Prezidentui ir žmonėms nemelavo.

Visi juk šitaip pasiaukojamai kovojo savo mažuosius karus, kad tik Lietuvai būtų geriau ir nieko nežinojo. O jau kokių nors milijonų tai niekas ir akyse nematė – viską išsigalvojo tas JAV Senatas, gavęs informaciją iš CŽV. Baudą sumokėsim iš mokesčių mokėtojų kišenės ir iš kaltųjų neišieškosim nei cento.

Ir kaltųjų nebus, ir realių įvykių niekas neatskleis. Kalbančios galvos palinguos teisėse nežinoti, kitos galvos paskaitys patarėjų per naktis išvargtus, ryžtingus tekstus. Jei publika labai įsiaudrins ir ims rėkauti, švilpti ir kojelėmis trypti – bus sudaryta dar kokia komisija ar dvi. Kurios ir vėl nieko nenustatys.

Tačiau bus ir naudos. Atidžiai stebėkit, kas kalbės, o kas tylės, ką sakys ir ko ne. Nes tai trumpas tiesos blyksnis, kada sceną trumpam nušviečia žaibas. Kai jiems nebeliko galimybės nei viską paneigti, nei nutylėti, nei susitarti, ką kuris sakys. Tik reikia nepraleisti šviesos akimirkos.

Šviesa ne tik apšviečia – kartais ir apakina. Bet prie tamsos akys greit vėl pripranta.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: