Praleisti ir eiti į turinį

Dėl KTU rektoriaus rinkimų

Šis mokslininkų pasirašytas laiškas artimiausiu metu pasieks Valstybės vadovus, kitus adresatus ir tradiciniu paštu. Norėtume išreikšti pilietinį nerimą dėl galimai neskaidriai vykdomų KTU rektoriaus rinkimų. LR Konstitucijos pirmasis straipsnis be išlygų įpareigoja, kad VISI rinkimai, kurie vykdomi mūsų šalies viešajame sektoriuje, privalo vykti skaidriai, sklandžiai ir teisėtai. Demokratinės santvarkos sąlygomis būtent skaidrių rinkimų dėka vyksta taikus, nekonfliktiškas valdžios ir viešų pareigų, taip pat viešos lyderystės perdavimas. Procedūriškai sujaukti, neskaidrūs, nesąžiningi viešojo lyderio rinkimai kėsinasi į LR konstitucijos 1-ąjį straipsnį, paniekina demokratinį viešąjį valdymą, pažeidžia akademinės bendruomenės ir visų piliečių teisėtus lūkesčius. KTU yra vienas stambiausių viešųjų juridinių asmenų mūsų šalyje. Jo steigėjas yra Seimas. KTU valdo metinį biudžetą, didesnį už Kėdainių savivaldybės, kurioje yra bemaž 50 tūkst. gyventojų biudžetą.
Atsakomybė dėl galimai neskaidrių ir teisiškai netvarių KTU rektoriaus rinkimų tenka ir šio valstybinio universiteto steigėjui – Seimui, jo Švietimo ir mokslo komitetui, taip pat vykdomajai valdžiai, konkrečiai – valstybinio universiteto turtinių teisių turėtojai – LR ŠMM. Be galo nuvilia tai, kad šalies medijos, panašu, nusišalina nuo savo kilnios misijos ir demokratinės prievolės ginti viešąjį interesą ir tinkamai informuoti visuomenę. Plačioji visuomenė praktiškai nežino nieko apie tai, kad KTU administracijos piktnaudžiavimai ir bandymai neteisėtai užvaldyti vieną stambiausių viešųjų juridinių asmenų šalyje tęsiasi jau kelis metus.
Pagarbiai,

prof.habil.dr. Gediminas Merkys


LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei

LR Seimo Pirmininkui prof. Viktorui Pranckiečiui

LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

LR Seimo švietimo ir mokslo komiteto Pirmininkui prof.habil.dr. Eugenijui Jovaišai

LR Švietimo ir mokslo Ministrei Jurgitai Petrauskienei

LR Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto Pirmininkei dr. Agnei Širinskienei,

LR Seimo Žmogaus teisių komiteto Pirmininkui Valerijui Simulik

Lietuvos universitetų rektorių konferencijai

KTU tarybai,

Mokslininkams, kandidatuojantiems į KTU rektorius

Kaunas, 2018 m. liepa 11 d.

ATSAKOMYBĖ DĖL NESKAIDRIŲ KTU REKTORIAUS RINKIMŲ TENKA DABARTINEI VALSTYBINIO UNIVERSITETO ADMINISTRACIJAI IR TARYBAI

2018 m. liepos 13 d. vyks KTU rektoriaus rinkimai. Yra konkrečių požymių, jog šiuo metu vykdomi rinkimai yra neskaidrūs, neteisėti. Ši tezė grindžiama faktinėmis aplinkybėmis ir teisės aktais.

  1. KTU rektoriaus rinkimai buvo paskelbti dar 2017 m. gruodžio mėn. Jau po šio termino KTU taryba priėmė sprendimus, kuriais rektoriaus rinkimų tvarka buvo pakeista, visai nepaisant aplinkybės, jog rinkimai jau paskelbti, o atitinkamos procedūros pradėtos. Padarytus „KTU rektoriaus rinkimų tvarkos aprašo“ pakeitimus KTU taryba neleistinai taiko šiuo metu vykdomiems rinkimams, nors pakeitimai galėtų įsigalioti tik ateityje. Pradėjus vykdyti rinkimų procedūrą, viešo lyderio rinkimų tvarka jau nebegali būti keičiama.

  1. KTU taryba savavališkai net keliems mėnesiams nukėlė kandidatų į rektorius registravimosi terminą. Teisės aktuose numatyti viešųjų lyderių rinkimų laiko planai ir terminai negali būti vienašališkai jaukiami ir bet kaip kaitaliojami.

  1. Renkant valstybinio universiteto rektorių, galiojantys teisės aktai – LR Mokslo ir studijų įstatymas bei KTU statutas – konkrečias funkcijas, teises ir prievoles numato tik Senatui ir Tarybai. Teisės aktai nenumato, kad rektoriaus išrinkimo procedūras vykdytų kokie nors tretieji fiziniai ar juridiniai asmenys, juolab privačios verslo vadovų ir personalo atrankos bendrovės. Bendrovės UAB „J. Friisberg & Partners“ įtraukimas į valstybinio universiteto – KTU- rektoriaus rinkimų procesą yra neteisėtas.

  1. Išskirtinis vaidmuo užtikrinant rektoriaus rinkimų tvarką, įstatymų ir procedūrų laikymąsi tenka valstybinio universiteto administracijai, visų pirma rektoriui ir Senato pirmininkui. Pažymėtina, abu minėti asmenys šiuo metu patys kandidatuoja į rektorius. Už sujauktą ir neskaidrią rinkimų procedūrą jiems tektų atsakomybė net ir tuo atveju, jei nei vienas iš jų rinkimuose nedalyvautų. Tai, kad asmenys, kurie atsako už skaidrius rinkimus, juos aktyviai jaukia ir dar patys juose dalyvauja, komplikuoja padėtį ir liudija esant gilų interesų konfliktą.

  1. KTU yra viešas juridinis asmuo, kurio steigėjas yra Seimas. Valstybinis universitetas teikia viešas (edukacines ir mokslo) paslaugas už mokesčių mokėtojų pinigus. Sujaukti ir neteisėti valstybinio universiteto rektoriaus rinkimai paniekina viešąjį demokratinį valdymą, pažeidžia daugelio asmenų (akademinių darbuotojų, visų mokesčių mokėtojų) teisėtus lūkesčius, kad vienas stambiausių mūsų šalies viešųjų juridinių asmenų būtų valdomas teisėtai.

Dabartiniai KTU rektoriaus rinkimai ir jų rezultatas iš principo negali būti teisiškai tvarūs. Šie dabartiniai rektoriaus rinkimai, atsiprašius visuomenės, turėtų būti nutraukti ir skelbiami iš naujo. Visa atsakomybė tiek dėl demokratinio viešojo valdymo niekinimo, tiek dėl daugybinių teisės aktų pažeidimų tenka dabartinei KTU administracijai – laikinajai rektorei J. Šiugždinienei, Senato pirmininkui R. Krušinskui, visai KTU tarybai ir jos pirmininkui D. Misiūnui.

Neformali mokslininkų grupė:

Prof.habil.dr. Gediminas Merkys,

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo LAMPSS valdybos narys, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos komiteto narys

Prof. habil..dr. Žaneta Simanavičienė,

Doc.dr. Romualdas Povilaitis,

Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas

Dr. Raimundas Kaminskas,

Lietuvos sąjūdžio Kauno tarybos primininkas

Doc.dr. Nijolė Čiučiulkienė

..

..

..

..

.

..

2 Comments »

  1. Šiauliuose ne kartą skambėjo plagiato reikalai, o dabar, beje – aukščiausiu lygiu- atkeliavo ir į KTU! Gėda

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: