Praleisti ir eiti į turinį

Kaip jie įsitvirtino

Algimantas Rusteika

Lietuvos stuburas buvo galutinai perlaužtas V.Landsbergio prastumtos į prezidentes D.Grybauskaitės pirmosios kadencijos pabaigoje. Procesai buvo pradėti iš karto, o baigėsi tais 2011 – 2012-jų esmingais įvykiais, kurie įtvirtino valstybės struktūrų užvaldymą. Tie dveji metai buvo kupini reikšmingų įvykių ir lemiantys.

1. Prokuratūra, pasinaudojus Garliavos įvykiais, jau užvaldyta, pasodinant į generalinio kėdę “kišeninį“, absoliučiai paklusnų ir buką nurodymų vykdytoją D.Valį. Dabar perimama policijos kontrolė. 2011-02-25 S.Skvernelis tampa Policijos generaliniu komisaru, gegužės 1 d. pavaduotoju paskiriamas R. Požela. Lapkričio 14 d. pradedamas teisminis persekiojimas prieš generalinio komisaro pavaduotoją V.Račkauską, kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotoją T.Ulpį, kitus pareigūnus. Policijos bendruomenė įbauginama ir pasiduoda. Po trejų metų teismas persekiojamus, atleistus iš tarnybos pareigūnus visiškai išteisina, tačiau darbas jau padarytas.

2.Visuomenės pasipriešinimui nuslopinti ir vėl pasinaudojama Garliavos byla. 2012-05-17 jėga šturmuojamas teisėjos namas Garliavoje, žmonės mušami, teisiami, baudžiami, persekiojami. Portalų komentaruose siautėja pasamdyti troliai, objektyvaus tyrimo reikalaujantys žmonės paverčiami valstybės priešais, apspjaudomi ir marginalizuojami. Darbas padarytas, visuomenė įbauginta.

3. Perimama specialiųjų tarnybų kontrolė. STT vadovo atleisti nereikėjo, absoliučiai paklusnaus Ž.Pacevičiaus, klausdavusio D.Grybauskaitės, ką galima ir ko negalima tirti, kadencija ir taip baigėsi 2012 spalį, todėl savasis viršininkas S.Urbanavičius buvo paskirtas lengvai ir be problemų.
O FNTT įrankį, kuriuo galima sekti ir bauginti verslininkus, reikėjo perimti. 2011 m. pradžioje D.Grybauskaitė pateikia pasiūlymus FNTT funkcijas perduoti VMI, STT ir muitinei, pradedamos kalbos apie FNTT pavaldumo keitimą. Planui nepavykus, pradedamas FNTT vadovų V.Gailiaus ir V.Giržado persekiojimas ir jie 2012-02-08 atleidžiami, implantuojant į vadovus savą tarnybos viršininką K.Jucevičių. Po metų teismas pripažįsta šių pareigūnų atleidimą neteisėtu, tačiau naujas ištikimasis vadovas lieka poste, darbas padarytas.
Visuomenė protestuoja, televizijose vyksta diskusijos. Tačiau greitai vieši debatai užgniaužiami, protesto akcijų organizatoriai, signatarai R.Ozolas ir B.Genzelis, A.Medalinskas, D.Kuolys tampomi po teismus, nubaudžiami, apspjaudomi žiniasklaidoje.

4. Užbaigama energetikos afera. 2011 rudenį priimamas terminalo “Independence“ įsigijimo įstatymas. Daugiamilijonines machinacijas įvardinęs ir pareiškęs, jog žino jų autorius ir juos reikia paviešinti, AB Achema savininkas B.Lubys, o taip pat buvęs LEO LT direktorius ir Visagino AE vadovas Š.Vasiliauskas per pora dienų neaiškiomis aplinkybėmis staiga miršta. Darbas padarytas – verslo bendruomenė įbauginta ir kontroliuojama.

5. 2011-11-16 sustabdoma “Snoro“ banko veikla, skelbiamas bankrotas. Bankas – didžiausias Lietuvos Ryto, daugiausiai kritikuojančio D.Grybauskaitę ir konservatorius, akcininkas, jo akcijos perimamos ir parduodamos. Tikslas – išvalyti kelią galutiniam skandinavų bankų įsigalėjimui Lietuvoje, įbauginti žiniasklaidą ir verslą – pasiektas.

6. 2012 m. balandis. T.Dapkus pašalinamas iš LRT. Gegužę, nebesant gyvo B.Lubio, V.Vasiliauskas ir T.Dapkus pašalinami iš “Lietuvos žinių“, kurių savininkė buvo AB Achema, redaktorių. Dar keletą metų pravegetavę ”Lietuvos žinių“ leidinys ir portalas likviduojami, archyvai internete neprieinami.
2012 m. birželis. Nesėkme baigiasi “Respublikos“ puolimas, nuo 2011-jų vykdytas kišeninio Žurnalistų sąjungos vadovo D.Radzevičiaus, teismas pripažįsta jį kaltu už šmeižtą ir nubaudžia pinigine bauda.
2012 m. lapkritis. Po galingo valdžios spaudimo TV3 uždraudžia transliuoti R.Janutienės laidą apie D.Grybauskaitę, o neužilgo uždaro laidas “Paskutinė instancija“ ir “Kodėl“. Darbas padarytas, žurnalistų bendruomenė įbauginta ir pradeda kultyvuoti savicenzūrą. Konservatorių ir D.Grybauskaitės kritika užslopsta ir palaipsniui visiškai dingsta iš “mainstryminės žiniasklaidos“, kuri tampa šios grupuotės liaupsinimo ir oponentų marginalizavimo įrankiu.


Tą padarius, konservatorių – D.Grybauskaitės grupuotė galutinai įsitvirtino valstybę ir visuomenę kontroliuojančiuose postuose, imti keisti žemesni vadovai ir apsitverta lojaliais aukščiausiųjų valdininkų ratais, o kur pavyko laimėti savivaldoje – iki pat žemiausio seniūnijų lygmens. Tapo galima pradėti tvarkytis valstybėje kaip savo kieme.

Valstiečių atėjimas šios daugelį metų kurtos sistemos neįveikė ne tik dėl visuotinio jos pasipriešinimo, bet ir pačių reformatorių neįgalumo. Užuot pasitelkę žmones ir ėmęsi esminių valstybės reformų, tapę valdančiaisiais opozicionieriai nuėjo lengviausiu keliu, pradėdami naivias ir beprasmiškas, populistines kovas su visuomenės ydomis, patys įsijungdami į sisteminius žaidimus ir tapdami jų dalimi. Jie net nesugebėjo suvokti situacijos rimtumo, unikalumo, istorijos jiems duoto šanso ir savo atsakomybės.

Šiais metais prasidėjęs dešimtmetis mus atvedė į situaciją, kurios dabar jokia – nei sena, nei nauja – politinė partija ar organizacija viena nebegali pakeisti. Tą gal dar galima padaryti tik sutelktomis visos visuomenės jėgomis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: