Praleisti ir eiti į turinį

Elektros aferos prasidėjo nuo dujų

Algimantas Rusteika

Atsakymai į klausimus “Respublikos “ redakcijos diskusijoje apie dujų ir elektros energetikos problemas, kurias sukėlė politiniai veiksmai ir partinių grupuočių interesai ir kuriuos galima drąsiai įvardinti nusikalstamais.

___________________________

1. Norėčiau priminti istoriją, kuri iškalbinga. 2008 m. įsteigiama SGD terminalo statybos valstybinė bendrovė, kurioje 80 proc. akcijų priklauso valstybei, 20 proc. – AB „Achema“. Terminalo statybą apsiima finansuoti „Achema“, yra 100 proc. tikimybė gauti ES paramą. Toks terminalas nebūtų kainavęs valstybei ir vartotojams nė cento.

Po rinkimų į valdžią atėjus konservatoriams, viskas apsiverčia. SGD terminalo bendrovę užgriūva STT, valstybės kontrolė, prokuratūra. Valstybės pareigūnai įnirtingai puola naikinti ką tik valstybės įsteigtą įmonę, turinčią esminę reikšmę energetinei nepriklausomybei. Žiniasklaidoje ši tema beveik išjungiama, tarsi nieko nevyktų. Pradedamos bylos dėl neteisingai sutartyse sudėtų kablelių ir absoliučiai nereikšmingų procedūrinių pažeidimų, ir, užuot tuos kablelius sudėjus ir pažeidimus ištaisius, SGD terminalo projektas sėkmingai paskandinamas.

2009-ųjų vidurys. Konservatoriams į pagalbą atskuba ką tik išrinkta prezidentė D.Grybauskaitė. „Klaipėdos naftos“ vadovu paskiriamas Rokas Masiulis, SGD terminalo bendrovės veikla nutraukiama. Pasirenkamas pats brangiausias, gigantomaniškas naujojo terminalo variantas. Jokių Lietuvos įmonių, jokių ES pinigų, jokių lietuviškų bankų. 2011 m. viduryje konkursą laimi vienintelis dalyvis – D.Grybauskaitės numylėti norvegai, pas kuriuos ji ką tik vyko savo pirmojo valstybinio vizito. Finansavimui paskolas teikia skandinavų bankai.

Bronislovas Lubys imasi veiksmų, dar tikėdamasis paveikti procesą iš vidaus. Rugsėjį įsigyja 10 proc. SGD terminalą statysiančios „Klaipėdos naftos“ akcijų, turi autoritetą, įtaką, žino viską ir kaip reikšmingas akcininkas dalyvaudamas „Klaipėdos naftos“ valdyme gali daug.

Galutinai paaiškėjus, kad valstybė statys savo gigantišką terminalą, B.Lubys nutaria visai šalia, išsinuomotoje 45 metams žemėje Klaipėdoje, prie Kiaulės Nugaros, statyti savo terminalą. Užsako galimybių studiją,vyksta į Angliją susipažinti su panašaus dydžio terminalo veikla. Teigia, kad terminalą pastatys tuo pat metu, kaip ir D Grybauskaitė su R.Masiuliu.

Interviu Lietuvos ryto televizijai, kuris tapo jo paskutiniu interviu, B.Lubys piktinosi, kad neva buvo dėtos didžiulės pastangos, kad būtų sužlugdytas jo su Ūkio ministerija pradėtas terminalo projektas.

Į žurnalisto klausimą, kas tai padarė, B. Lubys pasakė tai, ko nereikėjo sakyti: „Mes žinome vardus, pavardes, viską išsiaiškinome. Viešinti tai ar neviešinti – ne mano, o valstybės kompetencija. Tad čia nieko negaliu jums ant stalo padėti.“

Ir vos po kelių dienų B. Lubys staiga, keistomis aplinkybėmis mirė. Buvo rastas sukniubęs prie dviračio Druskininkuose, kur tuo metu ilsėjosi. Ikiteisminis tyrimas nieko blogo nenustatė.

Tą patį 2011-ųjų spalį Lietuvoje netikėtai miršta ir Visagino atominės elektrinės generalinis direktorius Šarūnas Vasiliauskas, buvęs LEO LT vadovas, daug žinojęs apie elektros sistemos aferas. Jis iškrito iš jachtos, stovėjusios Kuršių mariose ties Nida, ir nuskendo. Ikiteisminis tyrimas nieko blogo nenustatė.

2012 m. sausį pasirašomos sutartys ir projektas startuoja. „Independence“ aferai, už kurią mokame visi, vieningai pritaria visas Seimas (už SGT įstatymą balsavo 108, susilaikė 9, prieš balsavo vienintelis Julius Veselka, kuris, beje, taip pat neužilgo staiga numiršta). 2014 m. SGD „Titanikas“ jau pastatytas, „Achema“ kasmet lėtai ir negrįžtamai grimzta į bankrotą.

2. Galimi du paaiškinimai, koks teisingesnis – pasirinkite patys. Bukas žmogus visada laiko save protingu, o visus kitus – kvailiais. Tai pirmasis paaiškinimas apie valdžios aroganciją ir veiksmus, kada galbūt didžiausios krizės šiame šimtmetyje akivaizdoje sau didinami atlyginimai, o žmonėms – mokesčiai, ir kategoriškai atmetamos visų kitų valstybių vykdomos ir pasiteisinančios priemonės.

Juk kiek kartų išaugo elektros kaina, tiek pat kartų išaugo ir už ją surenkama PVM suma. Iš viso PVM surinkimas sausio-liepos mėnesiais, lyginant su 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 628 mln. EUR arba 23 proc. Už elektrą mokėtinas PVM padidėjo 2,2 karto. O kur dar ES kasmet iki 2027-jų už dyką duodami 2,26 mlrd. eurų „gaivinimui po COVID“? Pinigų neturit?

Dėl maisto kainų PVM lengvatos, kurią visa Europa taiko, teigiate, kad to nedarysit, nes pas mus jį prekybos tinklai pasiimtų, nors kitur nepasiima. O sumažinus PVM elektrai, ką – jį AB „Litgrid“ pasiims? Ir čia, strateginėje visai valstybei srityje, nieko padaryti ir sureguliuoti negalite? Cigarečių pakelio kainą, kuri vienoda kiekviename prekybcentryje ir kiekviename kioskelyje, nors ten nuo 1990-jų laisva rinka, suvienodinti ir kontroliuoti galite, o čia – ne ?

Ką bekalbėti apie „antiinfliacinį paketą“, kurio pusė, daugiau kaip 1 mlrd. EUR, numatyta ištaškyti kovai su klimato kaita – atsinaujinančiai energetikai, vėjo malūnų parkams jūroje, žaliajai renovacijai, renovacijos procesų informacinei sistemai, saulės parkams ir kitoms pinigų plovykloms, žaliųjų lobistų firmoms ir viešųjų pirkimų liūtams pamaloninti. Juk karas ir krizė, kada svarbiausias uždavinys yra tiesiog išgyventi – pats laikas tokioms investicijoms, ar ne?

Kitas paaiškinimas – tai daroma specialiai ir tik apsimetama kvailiais. Juk per krizes visada mažiukai bankrutuoja, vidutiniai brenda į paskolų vergiją bankams, o stambieji tiesiog nemoka pelno mokesčio. Konservatoriai, jau per praėjusią krizę pasižymėję ypatingu nejautrumu eiliniams žmonėms, ir toliau nenuilstamai dirba ir dirbs stambiųjų korporacijų interesams ir negailestingai naikins smulkųjį ir vidutinį verslą.

O tikrų specialistų pajėgos mūsų šalyje sutelktos ne tarp politikų, o jų grupuočių valdomuose ūkio sektoriuose. Štai, pavyzdžiui, nepakeičiamas konservatorių ir D.Grybauskaitės favoritas R.Masiulis. Padirbėta LEO LT, vadovauta ir „Klaipėdos naftoje“ statant „Independence“, energetikos ir susisiekimo ministerijose. Dabar vadovauja AB „Litgrid“, kuri perka elektrą ir gauna daugiamilijonines „perkrovos pajamas“ iš „NordPOOL“ biržos, kurioje dirba jo žmona. Ir visuose postuose jį lydi ta pati komanda, bemat užimanti gretimas įtakos pozicijas. Ir tokios specialistų grupės, susijusios su konservatorių viršūnėle, egzistuoja praktiškai visose strateginėse įmonėse, faktiškai valdančiose šalį.

Liberalkonservatoriai iki kadencijos pabaigos numato reorganizuoti visas iki vienos valstybines įmones ir naujai susodinti į vadovų kėdes ir valdybas savo žmones, taip ilgam išsaugant savo įtaką valstybei. Gera dovana kitai vyriausybei, kuri vargu ar iki kadencijos pabaigos sugebės išvalyti šias Augijaus arklides.

3. D.Kreivys ir G.Skaistė gali padaryti tik vieną valstybei naudingą dalyką – atsistatydinti dėl visiškos nekompetencijos.

Reikia nedelsiant atšaukti priverstinai vykdomą elektros rinkos „liberalizavimą“. Visos AB „Litgrid“ gautos ir ateityje gausimos „perkrovos pajamos“ turi būti ne kitąmet, o dabar tuojau pat ir iki cento panaudotos elektros vartotojų nuostoliams kompensuoti, o ne visokiems tinklų projektams.

Valstybinė elektros tiekimo infrastruktūros įmonė (visuomeninis tiekėjas) turi toliau vykdyti elektros skirstymo paslaugą, nustatant tik minimalų antkainį, kuris reikalingas jos veiklai užtikrinti, be jokių pelnų. Visi vartotojai turi turėti teisę bet kada pasirinkti ir be jokių apribojimų savo nuožiūra keisti elektros energijos tiekėją.

Už elektrą mokamą PVM sumažinti tiek, kiek padidėjo elektros kaina – biudžetas turės tą patį, ką ir turėjo, o žmonės bei verslai tą pajus iškart. Įšaldyti elektros kainą visiems, numatant jos lubas, skirtumui dengti panaudoti ES skiriamą paramą bei „antiinfliacinį paketą“. Sudaryti ilgalaikį strateginį elektros generacijos vystymo planą, kuris numatytų pilnai atstatyti valstybės energetinę nepriklausomybę apsirūpinant savo elektra.

Taip, tai kainuos. Bet, to nepadarius, dėl elektros dedamosios visų produktų kainos drastiškai kils toliau, masiškai bankrutuojant verslams, bus patirta dar daugiau nuostolių, kils pavojus visuomenės rimčiai ir valstybės stabilumui. Iš to išloš tik stambieji monopolistai, kurie pusvelčiui supirks viską. Valdžia turi pagaliau pasirinkti, ar ji gina visuomenės interesą, ar tarnauja korporacijoms.

____________________________

Visą diskusijos tekstą skaitykite čia:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: