Praleisti ir eiti į turinį

Bus tiriamas COVID-19 suvaldymo finansavimas

Svarbu skaidrumas

„Išsamus tyrimas leis atsakyti į klausimą, ar kovai su COVID-19 skirti pinigai buvo panaudoti efektyviai, ar pandemijos valdymo finansavimas buvo skaidrus ir teisėtas“, – teigia Sveikatos teisės instituto direktorius doc. dr. Rimas Jankūnas.

„COVID-19 pandemijos valdymui skirto finansavimo tinkamas panaudojimas STI kelia daug klausimų nuo pat pandemijos pradžios. Pastaruoju metu kyla abejonė dėl pandemijos metu rinktos ir paskirstytos paramos“, – rašoma Instituto pranešime.

„Prielaidas galimam neskaidriam lėšų panaudojimui galėjo sudaryti tiek skubotai priimami administraciniai sprendimai, tiek ydinga teisėkūrinė praktika, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros įstaigų finansavimas nepriklausomai nuo suteiktų paslaugų kiekio, COVID-19 testų, vakcinų, apsaugos priemonių pirkimai ar Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimai, išimties tvarka suteikę fiziniams asmenims, kurie tiesiogiai dalyvauja likviduojant ekstremaliąją situaciją, paramos gavėjo statusą“, – teigia STI.

„Išsamus tyrimas leis atsakyti į klausimą, ar kovai su COVID-19 skirti pinigai buvo panaudoti efektyviai, ar pandemijos valdymo finansavimas buvo skaidrus ir teisėtas“, – įsitikinęs Sveikatos teisės Instituto direktorius dr. Rimas Jankūnas.

Sveikatos teisės institutas yra pernai liepą įkurta įstaiga. „Nepriklausome ir neatstovaujame jokių politinių partijų, verslo interesų grupių, bet esame visiškai įsipareigoję demokratijai, konstitucijai, teisinei valstybei ir visuomenės bendrajam gėriui“, – teigiama Instituto aprašyme.

„STI teikiami pasiūlymai niekam nėra privalomi, tačiau mūsų pasisakymai, nuomonės ir kompetencija sulaukia kone daugiau žiniasklaidos dėmesio nei vyriausybės ekspertų ar pareigūnų. Pavyzdžiui, kada paskutinį kartą girdėjome kritiškus žurnalistų klausimus premjerei, sveikatos apsaugos ministrui ar jų kolektyvui, kokiais moksliniais įrodymais remiantis priimami galimybių pasai ir kiti keisti sprendimai?“ – daugiau domėtis pandemijos valdymo skaidrumu šalyje ir kelti klausimus bei ieškoti atsakymų nuolat ragino STI.

Instituto veikla patinka ne visiems

Paties instituto veikla buvo plačiai analizuojama šalies žiniasklaidoje. Jis sulaukė įvairių kaltinimų.

LRT Tyrimų skyrius š. m. sausio mėnesį kaltino STI ryšiais su politikais ir užsienio radikalai. Tyrime buvo teigiama, kad institutas pasisako prieš masinę vakcinaciją nuo COVID-19, taip pat ragina įsigyti vaistą nuo šios ligos, „kuris nebuvo registruotas Europos vaistų agentūroje“.

Pasak LRT, R. Jankūnas anksčiau ėjo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (toliau – VVKT) direktoriaus pavaduotojo pareigas, tačiau po kelių įstaigos skandalų dėl vaistų registravimo buvo atleistas.

Tačiau STI teigimu, R. Jankūnas iš pareigų buvo atleistas neteisėtai – reorganizuojant VVKT ir siekiant panaikinti pavaduotojo pareigybes ir klinikinių tyrimų skyrių, kurie „kėlė neteisėtų vaistų registracijos sprendimų ir pažeidimų klinikiniuose tyrimuose klausimus“.

Vėliau R. Jankūnas laimėjo bylas prieš VVKT ir buvo grąžintas į darbą. Plačiau apie LRT tyrimą galima rasti STI puslapyje.

Svarbu, kad pandemijos valdymo klaidos nebūtų kartojamos

„Manau, kad visi esame suinteresuoti, jog pandemijos valdymo spragos nepasikartotų, dėl to reikia adekvataus priimtų sprendimų įvertinimo, spragų identifikavimo, o ne tik teisinės atsakomybės tiems, kurie galimai aplaidžiai tvarkė finansus ar net galimai pelnėsi iš pandemijos valdymo. Visam tam tyrimas neabejotinai pasitarnaus“, – sako Sveikatos instituto direktorius.

Kaip rašoma pranešime, tyrimo objektu buvo pasirinktos keturios sritys, kuriose egzistuoja didžiausios prielaidos neefektyviam ir neskaidriam lėšų naudojimu – sveikatos priežiūros sistemos finansavimas pandemijos laikotarpiu, COVID-19 kontekste vykdyti projektai, valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšų panaudojimas COVID-19 socialinėms informacinėms kampanijoms, Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimai bei paramos gavimo ir paskirstymo sistema.

Anot Instituto, tyrimo tikslas yra įvertinti minėtų veiklų skaidrumą bei teisėtumą ir, aptikus galimai neteisėtas veikas, inicijuoti kreipimąsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą bei prokuratūrą dėl ikiteisminio ar kitų tyrimų pradėjimo, o į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl mokestinių patikrinimų.

Institutas kviečia ir visuomenę prisidėti prie šio tyrimo įgyvendinimo, prisidedant tyrimui aktualia informacija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: