Praleisti ir eiti į turinį

Ramūnas Aušrotas. Skiepų karai Seime

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…Šį prievartinio skiepijimo įstatymo projektą, koncepciškai nederantį su Biomedicinos konvencija, o sistemiškai – su Lietuvos teisės sistema (imunoprofilaktika – ne asmens, o visuomenės sveikatos klausimas, todėl jį reguliuojančios teisės normos yra ir turi būti ne Pacientų teisių ir jiems padarytos žalos, bet Žmonių užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme) rudens sesijoje registravo opoziciniai socialdemokratai. Projektas susilaukė daug kritikos pateikimo metu, gavo neigiamą Vyriausybės išvadą. Kilus visuomenės pasipiktinimui, projekto iniciatoriai pasiūlymą atsiėmė. Tačiau koronaviruso pandemijai pakeitus žaidimo taisykles, autoriai kelia galvas: jie išdrįso jį užregistruoti iš naujo ir, beje, net nepasivarginę ką nors jame pakeisti. Jis numato tiek prievartinį skiepijimą, tiek pranešimą apie nepaklususius skiepytis Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

Teisės ir teisėtvarkos komitete jis bus svarstomas jau trečiadienį (t.y. šiandien, 10 val.; tiesioginę šio komiteto posėdžio transliaciją galima stebėti ČIATiesos.lt pastaba). Kartu su juo ir alternatyvus Vilijos Aleknaitės-Abramikienės projektas, atsiradęs kaip reakcija į šį socdemų pasiūlymą. Karantino metu savamoksliai iškniso duomenų bazėje konservatorės projektą, ir, nežinodami konteksto, nesuprasdami teisėkūros techninių niuansų ir politinės konsteliacijos ypatumų, apkaltino Seimo narę tarnavimu Eurosojuzo prievartinio skiepijimo politikai. Taigi siūlau šiems entuziastams pasižiūrėti socdemų projektėlį (ČIA), kad suprastų, iš kur ateina reali grėsmė.

Savo straispnyje y-news.lt „Koronavirusas ir skiepų karai“ prognozavau, kad skiepų karai Lietuvoje po karantino atsinaujins. Štai ir įrodymas.

Dėl karantino bei Vokietijoje priimto Privalomojo skiepijimo nuo tymų įstatymo svarstyklių lėkštė yra ne absoliučios laisvės šalininkų pusėje. Manau, kad valstiečiai, įjungę daugumos svertą, šį kartą socdemų pasiūlymą atmes, tačiau iki naujų rinkimų ne taip jau ir toli. O kitame Seime politinė konsteliacija bus kita, bus ir – atitinkamai – ir kitokie sprendimai. Klausimas tik, ar bus taikoma „grubi prievarta“, kaip socdemų pasiūlyme, ar „švelni“, kaip vokiškame tymų įstatymo variante, ar bus siūloma pacientams ir medikams kalbėtis ir kartu priimti sprendimus, grįstus informacija, o ne gandais ar dezinformacija, kaip kad siūlo Seimo narė. Suprantu, kad absoliučios laisvės šalininkus labai vilioja „ką noriu, tą darau“ principas, bet tokio varianto ateityje, deja, šiuo klausimu nebus.

* * *

Tiesioginę transliaciją iš LR Seimo Teisės ir teiėtvarkos komiteto posėdžio galima stebėti per „Atvirą Seimą“ ČIA – šį klausimą planuojama svarstyti 10 val.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: