Praleisti ir eiti į turinį

VALDAS VASILIAUSKAS: Šikšnosparnio efektas

Čia nieko neišgudravau, tik perdariau – gal ne itin grabiai – chaoso teorijos metaforą „drugio efektas“, išgarsintą seno neblogo 2004 m., su Eštonu Kačeriu, to paties pavadinimo filmo („Ar gali drugelio sparnų plazdėjimas Brazilijoje sukelti tornadą Teksase?“).

Po XX a. pirmosios pusės košmarų, žmonija jau daugiau nei pusšimtį metų gyveno be pasaulinių karų, įkvėpta begalinės pažangos idėjos ir mokslo bei technikos laimėjimų, liūliuojama pergalingų šūksnių apie istorijos pabaigą, įtikėjusi, kad paskutinis jos raidos etapas čia pat – ir viskas, tuoj pat galutinė tiesa nušvis. Bet Kinijos centrinės Hubėjaus provincijos sostinėje Uhane kinas sulapnojo nebaigtą virti šikšnosparnį (ar prastai iškeptą skujuočio uodegą) ir toks mažmožis pakeitė pasaulį, tartum ir būti nebuvo stulbinančio jo progreso, taip pat ir politinio. Neveikia tarsi išjungti bendromis kolektyvinėmis tautų pastangomis puoselėti institutai ir mechanizmai. Tai ne tik visiems ant liežuvio galo Europos Sąjunga, bet ir Jungtinės Tautos, Pasaulio prekybos organizacija, Pasaulio sveikatos organizacija, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, tokie globalizacijos smagračiai kaip Tarptautinis valiutos fondas ar Pasaulio Bankas. Visi nuščiuvę, lyg stabo ištikti.

Kodėl taip lengvai viskas griūna, kodėl niekingo patogeno sukelta pandemijos ir panikos vilnis be didesnio pasipriešinimo persirito per pasaulį, nušluodama visas užtvaras?

Kaip niekad tinka paradoksas: tai, kas dabar vyksta, seniai yra įvykę. Globali visagalė rinka, apginkluota naujausiomis technologijomis, nė nepastebėjo gelminių visuomenės procesų, į paviršių prasiveržiančių masiniais protestais ir riaušėmis, kurios virto tarytum privaloma Pasaulio prekybos organizacijos, G8 (Didžiojo aštuoneto) susitikimų ar Davoso forumo programų dalimi. Tik efektingi susirėmimų su policija kadrai, o ne bandymų stabdyti grobuonišką pasaulio galingųjų politiką, pražūtingą gamtai ir žmogui, tikslas, rūpėjo ir žiniasklaidai. Be abejo, liberaliajai demokratijai atstovaujanti žiniasklaida gina įsitikinimų, susirinkimų, demonstracijų laisvę, tačiau kaip ji gali palaikyti antiglobalistų judėjimus, pati būdama globalios „plepalų rinkos“ dalis? Tarptautinės žiniasklaidos, telekomunikacijų ir interneto imperijos jau seniai pasidalijusios ir savo tinklais apraizgiusios pasaulį, prarijusios nacionalines, neišskiriant ir Lietuvos, svarbiausias žiniasklaidos priemones.

Netiesa, kad po koronaviruso sukelto tornado pasaulis pasikeis. Jis jau pasikeitęs, tik mes nenorėjome to pripažinti. Argi keistuolis Donaldas Trampas nukrito iš Mėnulio? Jo atėjimui dirvą ruošė JAV politikos išsišokėlis milijardierius H.Rosas Perotas, dar 1992 m. Amerikos prezidento postą mėginęs užimti su protekcionistiniu JAV verslo interesų gynimo lozungu, arba kitas Amerikos politikos disidentas, subrendęs Respublikonų partijos dešiniajame sparne, Patrikas Buchananas, ketinęs antiglobalistų vėliavą iškelti virš Baltųjų rūmų. Šiuos svetimkūnius amerikiečių politinis elitas palyginti lengvai nukenksmino, tačiau D.Trampui sustabdyti jau pristigo jėgų, todėl nūnai priverstas laisvos prekybos šalyje kęsti akiplėšišką prezidento protekcionizmą ir net tokią – visų globalistų ir neoliberalų siaubui – šventvagystę, kaip siena su Meksika. Bet gal net juos koronavirusas įtikins, kad valstybinės, patikimai saugomos, sienos yra anaiptol ne perteklinis, o gal net būtinas, kiekvienos valstybės atributas?

Danų XIX a. mąstytojas Siorenas Kierkegardas yra aprašęs tokią suktybę: „Kai sykį Olandijoje buvo mažos prieskonių kainos, pirkliai, norėdami tas kainas pakelti, porą prekinių laivų paskandino jūroje.“ Nūnai toks „laivų skandinimas“ net nebūtų vadinamas apgaule, o kova su kainų dempingu (OPEC naftos gavybos ir kainų reguliavimas) ar net savo teisių gynimu (žemės ūkio produkcijos naikinimas ūkininkams reikalaujant „teisingų kainų“). Tokių „laivų skandintojų“ apstu ir Lietuvoje – vieni bando uždirbti iš apsauginių kaukių ar dezinfekcinio skysčio spekuliacijos, kiti žūtbūt stengiasi numušti ne užkrato aukų skaičių, o politinių varžovų kylančius reitingus. Bet ir XIX a., ir XXI a. tai – sukčiai ir nenaudėliai. Todėl aktualiai ir moderniai skamba to paties S.Kierkegardo mintis: „Su etika ginčytis neverta – ji operuoja grynomis kategorijomis… Etikoje nėra atsitiktinumo, ji nieko neaiškina, ji nejuokauja dėl vertybių ir ant trapių didvyrių pečių užkrauna didžiulę atsakomybės naštą.“

Ir atvirkščiai – kaip muziejinis, jau seniai nuo arenos pasitraukusios epochos, personažas atrodo mano garsusis bendrapavardis, Lietuvos bankininkų bankininkas, įsiamžinęs fraze, jog moralė – ne šio pasaulio dimensija. Bet tai vakarykštis – neoliberalų ir neomarksistų pasaulis, be etikos, be vertybių, kur net laisvė, praradusi metafizinį matmenį, degradavo iki prekybos ar homoseksualų santuokų laisvės. Todėl taip lengvai šį tuščiavidurį, be moralinės dimensijos pasaulį galėjo nusiaubti „šikšnosparnio efektas“.

Kada, jeigu ne Didžiąją savaitę, dvasiškai ruoštis Lietuvos prisikėlimui? Pirmiausia – moraliniam prisikėlimui, sugrįžti prie pamirštų paprastų tiesų. Vieną jų Lietuvai paliko didysis litvakas, gimęs Kaune, žymus XX a. prancūzų mąstytojas Emanuelis Levinas: „Taip, politika visuomet turi būti kontroliuojama ir kritikuojama, remiantis etika.“ Kaip paprasta. Ir kaip sudėtinga – šio uždavinio mes neįveikėme net per trisdešimt metų.

respublika.lt

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: