Praleisti ir eiti į turinį

Irena Misevičienė: Ar visos NVO tarnauja vaikų gerovei?

Nuomonė: Ar visos nevyriausybinės organizacijos tarnauja Lietuvai ir vaikų gerovei?      

Nuomonę  paskatino parašyti žinia, kad Vilniaus r. 60-yje  mokyklų  vyksta pagal 2014-2020 ES fondų investicijų  Lietuvoje programą finansuotas projektas: „Vaikų ir paauglių įtraukimas į sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą“ Nr. 08.4.2-ESFA-K-629-02-0030*(*pažymėtos prieigos internete nurodytos žemiau. Sutartis pasirašyta 20190509).   Projekto vykdytojais  yra  Baltijos „Gyvenimo meno“ paramos ir labdaros fondas**(toliau Fondas) ,  įregistravęs savo veiklą kaip nevyriausybinė organizacija.

Pasidomėti  šiuo projektu plačiau  paskatino  įtarimą keliantis   Fondas ir smalsumas sužinoti kokios sveikatos ugdymo programos bus vykdomos. Paieškojus daugiau informacijos apie Fondo veiklą  ir susipažinus su religijotyros mokslininkų požiūriais į jį, tapo suprantama, kad Fondas priskirtinas religinei organizacijai***. Fondo  steigėjas  yra Jo Šventenybė Šri Šri Ravi Šankaras. Mokslininkų teigimu,  svarstant ar Fondas gali dirbti mokyklose, tėvai turėtų būti labai gerai informuoti, kad tai – religinė organizacija, kilusi iš induizmo ir Fondo  mokymai  nesuderinami su katalikybe. Tokios nuomonės laikosi ir užsienio šalių, pirmiausia – Didžiosios Britanijos, ekspertai***.

Nerimą kelia tai, kad neaiškiai nevyriausybinei organizacijai buvo  suteikta teisė visoje Vilniaus rajono savivaldybėje vykdyti projektą, kuriuo  kišamasi  į švietimo sistemą, siūlant programas apie „sveiką kūną“, „sveiką protą“ (?) ir  liečiančias vaikų ne tik fizinę, bet ir psichikos sveikatą.  Įtarimus sustiprina ir tai, kad projekto apraše dėstomos mokslu nepagrįstos nuostatos (citata iš projekto aprašo): „“Gyvenimo meno“ tikslingos mokymų programos padeda spręsti nurodytas moksleivių psichinės sveikatos problemas, sukeliamas nuolatinio psichinio, fizinio nuovargio ir patiriamo emocinio streso, suteikia teorinių žinių̨ ir praktinių įgūdžių, padedančių valdyti kasdieninius stresus, šalinti psichinę įtampą ir fizinį nuovargį, skatina fizinį aktyvumą bei suteikia žinių apie jo svarbą, padeda savižudybių prevencijai, sumažina patyčių lygį.“

Pasidomėjus Fondo projekto atrankos procesu ir gavus paaiškinimus iš SAM ir Europos socialino fondo agentūros, tapo aišku, kad projektai vertinami pagal labai formalias taisykles ir kriterijus, o numatomų vykdyti programų turinys galimai nėra ekspertuojamas. Tenka tik apailestauti, kad tais atvejais , kai projektų  veiklos susijusios su vaikų sveikata ir jų ugdymu (švietimu), nereikalaujama, kad projektus vertintų ir  sveikatos,  ir švietimo sistemų ekspertai.

Įvertinant tai, kad kol kas Vilniaus rajonas yra tam tikra prasme “eksperimentinis”, būtų savalaikiška pasidomėti Fondo vykdomomis veiklomis ir jų vykdytojų kompetencijomis, jų darna su moksleivių ugdymo programomis.  Gal būt tai padėtų  užkirsti kelią  tokių projektų plitimui Lietuvoje.

Suprantama, kad didžiausia atsakomybė dėl projekto (turinio prasme, o ir vydytojų kompetencijų prasme) patvirtinimo tenka SAM. Kyla labai daug klausimų ir savivaldai,  ir švietimo įstaigoms:

– ar įsigilinta kas projekto pagrindiniai vykdytojai ir kokie jų tikslai?

-ar ugdymas yra integruotas į esamas  programas, pakeičiant esamus dalykus siūlomomis programomis, ar vyksta kaip popamokinė veikla?

 – ar apie ugdymo programas  yra informuoti  tėvai , ir ar jie informuoti kas yra programos vykdytojai ir ką atstovauja Fondas?

      Suprantant, kad projektas apima visą Vilniaus r. savivaldybę ir liečia  jautriausią visuomenė dalį – vaikus, neturėtume būti abejingi tokių ir panašių projektų vykdymui, o  ir prisiimti atsakomybę už galimas  klaidas ir būsimas pasekmes.

Pagarbiai,

Prof.habil.dr. Irena Misevičienė,

Visuomenės sveikatos mokslų ekspertė,
ilgametė Nacionalinės sveikatos tarybos narė

Nuorodos internete: *https://www.esinvesticijos.lt/lt//finansavimas/paraiskos_ir_projektai/vaiku-ir-paaugliu-itraukimas-i-sveika-ir-aktyvu-gyvenimo-budanvesticijos Lietuvoje).

** https://www.artofliving.org/lt-lt/gyvenimo-meno-fondas; https://www.artofliving.org/lt-lt

*** https://www.alfa.lt/straipsnis/10358453/jo-sventenybe-beldziasi-i-mokyklas.

5 Comments »

 1. Jurga Tvaskienė | Jurga Tvaskienė | „Lietuvos žinios“
  2010-05-19 07:08
  – Ar ne per senas str., perspausdinimui? 🙂
  Ir kaip su autoryste, ar jau po 10 metų- snatis 🙂

  Patinka

  • Čia autorė tik įdeda nuorodą į info apie tą šventąjį ir jo seniai seniai dėtas pastangas įeiti “ į Lietuvos rinką“, kad besidomintys galėtų pasiskaityti plačiau. O įvykiai su finansavimu tai ne senoviniai, o aktualūs.

   Patinka

   • Tai vadinasi, autorei priimtinesnės NVO, indoktrinuojančios vaikus dviems tėčiams ar mamoms, nei diegiančioms tradiciškesnes vertybes ar streso valdymo būdus?
    Ar jau kiekviename gulinčiame virvagalyje gyvatę įžiūrime?

    Patinka

   • Tai jūsų, o ne autorės išvada, to tekste nėra. Geriau pagalvokit, kaip čia yra, kad Vilnijoje, kurią valdo LRA “krikščioniškų šeimų sąjunga“, 60-je mokyklų vaikų ugdymo reikšminga dalis atiduota induizmo platintojams ir kaip tai suderinama su tėvų teise auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus? Ir ar jums neatrodo, kad tėvai apie tai net nebuvo kaip reikiant informuoti ir su “ugdytojų“ pažiūromis iš esmės nebuvo supažindinti?

    Patinka

 2. Cia gryna sekta. esu turejes reikalu su Sai Babos sekta. manes vos nesunaikino ji, nes pabegau is ju. zinau zmogu, kuris kreipesi pagalbos pas panasius sarlatanus ir po to sudegino savo nama. cia labai rimti dalykai. reikia ispeti mokyklu vaiku tevus. vargas ne krikscionims, kurie pasidave visokiems mokymams. Mes krikscionys turime Jezu Kristu vieninteli musu gelbetoja ir mums nereikia jokiu kitu sventenybiu.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: