Praleisti ir eiti į turinį

Sistema nebeleidžia auklėti savo vaikų

res
Jurgita ŽEMAITYTĖ
RESPUBLIKA

Nuo 2018-ųjų liepos 1-osios 1780 vaikų nustatytas aukščiausias antrasis grėsmės lygis (kai kyla grėsmė jo saugumui, sveikatai ir gyvybei). Daugiau kaip pusantro tūkstančio vaikų buvo paimti tarnybų iš šeimų ir apgyvendinti pas laikinus globėjus, geresniu atveju – pas giminaičius.

Ar jaučiate kokie kraupūs tai skaičiai? Nejaugi tiek žmonių Lietuvoje nesugeba auginti savo vaikų? Ne tik nesugeba, bet savo veiksmais sukuria jiems nesaugią aplinką ar kelia grėsmę savo atžalos sveikatai? Atsisakau tuo patikėti.

Neseniai teko stebėti tokią situaciją. Viešajame transporte važiavusiai mamai niekaip nesisekė nuraminti besiožiuojančios kokių ketverių metukų mergaitės. Ši ir trankė kojomis per sėdynes, ir ropojo keliais ant purvinų grindų, ir bandė trankyti pakeleivei per galvą. Ką darė mama? Raudonio išmušta dairėsi, kaip reaguoja kiti keleiviai, su šypsena veide aiškino vaikui, jog taip negalima daryti.

Mama nei toną pakėlė, nei vaiką griežčiau suturėjo. O aplinkiniai kibirkščiavo akimis ir lingavo galvomis, tačiau suprato – moteris priversta gan abejingai elgtis. Nes negali žinoti, ar jos niekas nefilmuoja, ar greta nevažiuoja absoliučia vaikų laisve įtikėjusios ponios, kurių sprendimai gali nulemti jos šeimos gyvenimą.

Ši scena priminė prieš kelerius metus matytą vaizdą Londone, kai parduotuvėje už prekių vežimėlio rankomis užsikabinęs gulintis berniukas buvo tėvo velkamas per visą prekybos salę. Niekas nekreipė į tai jokio dėmesio. Iš londoniečių tuomet išgirdau, kad tokie vaizdai – įprasti.

Mat viešai sudrausminti savo vaikus čia bijoma. Ko? Pareigūnų, „juk vaikui leidžiama viskas, jo fantazijos nevalia riboti“. Taigi tai, kas dar visai neseniai atrodė absurdiška užsienyje, jau tapo absurdiška realybe Lietuvoje.

Nesakau, kad vaikus reikia tampyti ar lupti. Skausmo sukėlimas nėra tinkama pamoka nei mažam, nei dideliam. Bet vaiką auklėti – būtina. O dabar neįmanoma to laisvai daryti, nes kiekvienas bijo peržengti nematomą ribą, dėl kurios kažkam gali kilti įtarimų. Ir net jeigu jie bus visiškai nepagrįsti – pabandyk įrodyti, kad elgeisi tinkamai.

Sistema nebeleidžia auklėti savo vaikų, tačiau primygtinai nori išauklėti suaugusiuosius.

respublika-logo

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: