Praleisti ir eiti į turinį

ROMUALDAS ŽEKAS: Kieno šešėlyje ,,Lietuva be šešėlio“ ?

Neseniai pristatytas asociacijos ,,Lietuva be šešėlio“ tyrimas apie kontrabandinio  tabako gaminių vartojimo išaugimą. Pasirodo kas penkta Lietuvoje surūkoma cigaretė yra kontrabandinė, o pasienyje jų vartojama net 60 proc. Pasitikėjimą teikiančiu pavadinimu asociacija dar domisi degalų ir alkoholinių gėrimų pogrindine rinka. Taigi, asociacija reguliariai teikia informaciją visuomenei ir visoms institucijoms, kurios ir turėtų rūpintis šios šešėlinės prekybos kontrole. Neabejoju, kad tokie tyrimai reikalingi ir nekvestionuoju duomenų surinkimo metodikos. Bala nematė ir tų jautresnei visuomenės daliai nutaikytų palubinių skaičiavimų kiek kasmet apvagiamas kiekvienas mokytojas ar pensininkas. Lyg nebūtume ir kiekvienas apvagiamas.

Tad kas gi kliūva? Ogi nuoširdus jų pasipiktinimas draudimais ir beatodairiškai didinamais akcizais. Ar iš tikrųjų  jiems rūpi valstybė, žmonių teisės ir visuomenės sveikata, ką deklaruoja savo tinklalapyje? Akcizas, kaip žinome, skirtas sumažinti žalingo produkto suvartojimą. Biudžeto papildymas nėra svarbiausia. Paskaičiuota, jog vienas euras gautas iš alkoholio verslo, atneša 5-6 kartus didesnį nuostolį valstybei ! (Peter Anderson, Ben Baumberg studija ,,Alkoholis Europoje” 2006 m.) Ar nepanašūs akcizo priešininkai į gobšuolį, kuris nuriedėjusios pasuolėn 1 euro monetos ieško pasišviesdamas uždegta penkine?

Nuo seno civilizuotame pasaulyje draudimai laikomi svarbia žmogaus ugdymo priemone. Jų dėka išugdomos tokios gėrybės kaip saikingumas, gebėjimas valdyti asmeninius potencialiai pavojingus sau ir visuomenei troškimus. Sveikatai žalingų medžiagų vartojimo kontrolės sugriežtinimai ir draudimai nei Europos žmogaus teisių teismo, nei Lietuvos Konstitucinio teismo netraktuojami kaip žmogaus teisių pažeidimai.

Suvartojamas alkoholis kaip rizkos veiksnys, turi labai didelę reikšmę visuomenės sveikatos rodikliams. Todėl apie jo suvartojimą galime spręsti ir pagal sveikatos rodiklių pokyčius. Kai kurie jų išimtinai priklausomi nuo suvartoto alkoholio kiekio. Beje, jie praktiškai nepavaldūs įvairioms manipuliacijoms. 2016 -2018 m. laikotarpyje mirtys dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių ligų sumažėjo 23.6%, alkoholinių psichozių – 24.4%. Pastebimai ilgėja žmonių vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė. Ne mažiau iškalbingos būtų ir policijos registruojamų įvykių suvestinės.

Ir tai dėl alkoholio vartojimo sumažėjimo, kuris yra jo kontrolės sugriežtinimo rezultatas. Tai mokslo įrodymais pagrįstas veikimas ir jis veikia visose šalyse, kuriose pavyksta draudimus įvesti. Berods 2010 metų pabaigoje teko  pabendrauti  su profesoriumi Majurovu, kuris buvo V. Putino ką tik paskirtas prezidentinės komisijos kovai su alkoholizmu pirmininku. Pasidalijome žiniomis ir kitų šalių patirtimi alkoholio kontrolės srityje. Jis su pavydu žiūrėjo į mūsų priimtas tokias kontrolės priemones kaip Blaivybės metų paskelbimas, akcizo padidinimai, pagyrė tuo metu jau priimtą, bet dar neįsigaliojusį alkoholio reklamos uždraudimo įstatymą. Majurovas atsargiai užsiminė, jog ketina siūlyti komisijai net kelis metus iš eilės kasmet po 20 ar net 30 proc. didinti akcizus alkoholiui ir tabakui, įvesti alkoholio pirkėjo amžiaus cenzą, sutrumpinti prekybos valandas, uždrausti reklamą.

Ir ką mes matome šiandien? Visi jo pasiūlymai buvo įgyvendinti. Nepraėjus net dešimčiai metų Rusija gali pagrįstai pasigirti bene 10 metų pailgėjusia vyrų vidutine tikėtina gyvenimo trukme ir kitais pagerėjusios visuomenės sveikatos rodikliais. Deja, šalyse, kur veikia demokratiniai institutai, net geriausių, valstybei reikalingiausių sprendimų priėmimo kelias labai ilgas ir išklotas intrigomis, melu ir  manipuliacijomis. Gal galima suprasti popso žvaigždutes, greitai lipančias ant pakylų ir atsukančias garsiakalbius į Seimą, bet Prezidentės Veto alkoholio reklamos uždraudimo įstatymo įsigaliojimui prieš pat 2011 metų Kalėdas buvo  netikėtas.

Visokių saldžialiežuvių liberalų ir kitų euroleftistų aimanos apie totalitarizmo įsigalėjimą,  nenoromis verčia patikėti visokiomis sąmokslo teorijomis.  Deja, tyrėjų pasiūlymai kaip reiktų taisyti situaciją, tokius tikėjimus tik sustiprina. Tarsi nežinotų realios, mano ką tik labai glaustai aprašytos situacijos. Toliau klaidina visuomenę teigdami, kad draudimais ir akcizo didinimais nieko nepasieksi (jiems turavoja ir kai kurie ekonomistai). Siūlo visą dėmesį nukreipti į švietimą. Paauglių užimtumą.

Šioje srityje dirbantys mokslininkai ir visuomenės sveikatos specialistai  puikiai žino daugybę prevencijos priemonių ir gali jas išreitinguoti pagal poveikio stiprumą. Deja, asociacijos siūlomos prevencinės švietimo priemonės yra sąrašo gale. Tačiau, cigarečių prikimštų lentynų, dar vadinamų dispenseriais, įtaisytų prie kiekvienos prekybcentrio kasos, numatytas nuėmimas kaip viena prevencijos priemonių, jiems nepatinka (nors teigia, kad rūpi visuomenės sveikata?!).

Kitose šalyse jų jau nebėra. Prieš keletą metų,  nutariau išsiaiškinti o kur cigarečių nusiperka amerikiečiai. Pora kartų apsukęs prekybinę salę, miltų maišais užgriozdintame praėjime radau duris iš už kurių pasirodė nešinas cigaretėmis rankoje pirkejas. Beje, jokio užrašo ant durų nebuvo. Dzingtelėjus durų varpeliui išlindo pardavėjas ir nepakėlęs galvos piktai murmtelėjo -What? Nespėjus suregzti pasiaiškinimo, situaciją išgelbėjo naujas pirkėjas. Pagal jo prašymą pardavėjas paėmė pakelį iš po stalo ir pardavė. Jokių lentynų. Jokių dispenserių.

Paspėliokime, ar panašus apsunkinimas priverstų kokį mūsų rūkorių pirkti kontrabandines cigaretes, kaip gąsdina tyrėjai? Ir paskutinis klausimas – kieno šešėlyje ,,Lietuva be šešėlio“ ? Kas juos finansuoja? To nenurodyta, o kad finansuotų tokie projekto bičiuliai kaip Studentų atstovybė, Žygeivių klubas ar kiti iš sąrašo sunku patikėti.

2 Comments »

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: