Praleisti ir eiti į turinį

Pirmasis išbandymas Gitanui Nausėdai

Algimantas RUSTEIKA
Kauno forumas

Komunistiniame pasaulyje nomenklatūra žmones laikė neišmanėliais. Tiesiai į akis nesakydavo, bet visaip duodavo suprasti. Nueidavo sąjūdininkai pas kokį nors vykdomojo pirmininką dėl kokio nors žmonių reikalavimo – ir bemat būdavo užmėtomi dešimtimis specialistų išvadų, kad tai yra neįmanoma, kenksminga ir kvaila. Durneliai, ko norėt – bet vis tiek priimdavo, kalbėdavosi, kažką suderindavo. Nes vaidino, kad ir jie su tauta, ir jų akys buvo sklidinos baimės.

Mes nebijojom, o jie bijojo. Dabar tie, kuriuos laikė neišmanėliais, patys virto postkomunistine nomenklatūra ir kitus laiko neišmanėliais. Tik sugalvojo naują žodį – populistai. Viską, kaip turi ir neturi būti, žino tik jie, o visi, kuriems atrodo kitaip, yra populistai ir marginalai. Geriau – patyręs, kaip sakė kadaise irgi neišmanėliu pabuvęs pianistas, dabar kanonizuotas senelis – Žemėj Lietuvos Ąžuolai Žaliuos.

Istorija kartojasi, tik dabar jie mus neišmanėliais vadina atvirai. Ir jų akyse baimės nepamatysi – ne jie mūsų, o žmonės jų bijo. Ir niekas jūsų kabinetuose su aukštomis lubomis pagal skambutį nepriims, net į aukštą pastatą neįleis – prašom registruotis į priėmimą. Prieis eilė po kokio pusmečio.

Politikos, žiniasklaidos ir verslo interesų grupės sukūrė uždarą valdžios sistemą, kurios tikslas — bet kokia kaina išsaugoti savo privilegijuotą padėtį. Galintieji priimti lemiamus sprendimus esminių pokyčių nesiima, nes tai valdančiajam elitui nenaudinga, o siekiantieji permainų yra nuo politikos atskirti ir marginalizuojami. Valstybės reformavimo būtinybės suvokimas ir net šio klausimo svarstymas viešojoje erdvėje užblokuotas.

Viskas padaryta tam, kad tik viskas būtų kaip buvę ir niekas net nepradėtų keistis. Naujai iškeptos, tautinės nomenklatūros sistema laikosi ant kelių banginių, užtikrinančių jos išlikimą. Sunaikinus viduriniąją klasę ir savivaldą, tai visai nesunku – pakanka sąrašinių rinkimų, valdžios partijų biudžetinio finansavimo, užvaldytos žiniasklaida ir teisėsaugos.

Ir štai – laimingas atsitiktinumas! Valdančiajai partijai savo padėčiai išsaugoti atsirado interesas pakeisti rinkimų įstatymą demokratine, labiau žmones atstovaujančia linkme. Smagu buvo žiūrėti, koks dėl Seimo rinkimų “kartelės“ sumažinimo iki 3 proc. kilo erzelis ir panika dvarą aptarnaujančių politologų ir kitokių “ekspertų“ stovykloje! Vargu ar atsirado nors vienas, nepasižymėjęs teritorijos lojalumo straipsniu ar parašu po “susirūpinimais“. “Neišmanėliai“ ateina!

Aišku, viena pataisėlė užtvankos nepralauš, tačiau net mažas pokytis gali būti atsinaujinimo pradžia. Norėtųsi tikėti, kad prezidentui apsisprendžiant dėl Seimo rinkimų įstatymo pasirašymo nulems ne partinės nomenklatūros, o valstybės interesas. Tai bus ir pirmas rimtas politinės išminties ir atsakomybės egzaminas Gitanui Nausėdai, atskleisiantis tikrąsias pažiūras į Lietuvos ateitį.


Lietuvos Respublikos Prezidentui
Gitanui Nausėdai

KREIPIMASIS

Dėl Seimo rinkimų įstatymo pakeitimo
2019 m. gruodžio 14 d.

Politinės sistemos uždarumas, didžiųjų partijų rietenos ir nesugebėjimas spręsti pagrindinių valstybės klausimų yra stagnacijos, visuomenės nusivylimo ir didėjančios socialinės įtampos priežastis.

Pagal galiojantį rinkimų įstatymą didžiosios partijos nepelnytai gauna daugiau vietų Seime, nes už nepraėjusias “rinkimų barjero”partijas atiduoti balsai dalinant mandatus neskaičiuojami. Beveik pusė rinkėjų, nematydami juos atstovaujančios politinės jėgos, atsisako net dalyvauti rinkimuose, kurie nieko iš esmės valstybėje nepakeičia. Visų šių rinkėjų interesai nėra atstovaujami Seime.

Dėl netobulos rinkimų ir partijų finansavimo sistemos šalyje įsivyravo interesų grupių valdomos politinių partijų “oligopolijos”. Realiai politinei konkurencijai, naujų politinių jėgų atėjimui, užtikrinančiam platesnį rinkėjų demokratinį atstovavimą ir valstybės atsinaujinimą, esamomis sąlygomis galimybių nėra.

Priimtas Seimo rinkimų įstatymo pakeitimas, sumažinantis „rinkimų kartelę” iki 3 proc., sukuria realias prielaidas ir galimybes prasidėti pokyčiams politinėje sistemoje. “Auksinio mandato” bei primetamų sąlygų pavojai buvo ir iki šiol egzistavusiose koalicijose.

Suprantame, kad ir valdančioji koalicija, ir opozicija vadovaujasi savo išskaičiavimais bei argumentais, tačiau įstatymo pakeitimas yra naudingas demokratijos raidai Lietuvoje ir esminiams visuomenės ir valstybės interesams.

Gerbiamas Prezidente,
Kauno forumas prašo Jūsų pasirašyti Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo Nr.I-2721 89 straipsnio pakeitimo įstatymą.

 

Vadovas Algimantas Rusteika

3 Comments »

  1. Kodėl yra blogai tie iš anksto nustatyti procentai ir kaip būtų teisinga?
    Teisinga būtų, jei balsavusių ne už daugumą balsai neprapultų. Dabar jie yra atiduodami daugumą laimėjusiems. O turėtų būti taip: praeinamumas į seimą turėtų būti nustatomas balsavusių skaičių dalijant iš 141 ir tokiu būdu netgi mažai balsų gavusi partija galėtų turėti savo seimo narių, kas būtina, nes liberalkonservatnykai, socdemai ir jų prielipos liberalai stumia ped. idėjas, stumia klajoklių “teises“ gyventi Lietuvoje, išlaikant Lietuvos žmonėms, tarsi Lietuvos valstybė neturėtų, visų pirma, rūpintis Lietuvos piliečiais.
    Dabartinis valdančiosios daugumos pasiūlymas yra tik iš bėdos, nes tik priartina prie teisingo balsų apskaičiavimo būdo.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: