Praleisti ir eiti į turinį

Kam Lietuvoje gyventi gera

Danas NAGELĖ
res

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, vykdydama premjero Sauliaus Skvernelio pavedimą, parengė projektą, kuriam įsigaliojus didėtų algos valstybės politikams bei valstybės institucijų vadovams. Įdomu, ar valdantieji nesuprato, ar neišgirdo, ar nepaiso prezidento Gitano Nausėdos raginimų kurti gerovės valstybę VISIEMS.

Projekte teigiama, kad jis parengtas, vykdant premjero pavedimą. O premjero pavedimas esą savo ruožtu gimė dėl dviejų priežasčių: dėl Konstitucinio Teismo išaiškinimo, kad merai ir vicemerai gauna algas, kurios neatitinka nuostatos, numatančios teisę gauti teisingą apmokėjimą už darbą, ir dėl Seime priimto nutarimo dėl ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbuotojo darbo užmokesčio finansavimo.

Jei projektui pritartų Seimas, algos nuo kitų metų gerokai išaugtų maždaug 400 žmonių, gaunančių algą iš šalies biudžeto. Ne, ne mokytojams, socialiniams darbuotojams ar muziejininkams, o visiems valstybės politikams, valstybės institucijų vadovams bei valdžios institucijų paskirtų nuolatinių komisijų bei tarnybų vadovams ir nariams (Vyriausiosios rinkimų komisijos, Konkurencijos tarybos ir pan.).

Projekto rengėja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo teisės skyriaus patarėja Agnė Nakčerienė „Vakaro žinioms“ paaiškino, kad toks didinimas numatomas, siekiant išlaikyti proporcingumą tarp viešojo sektoriaus darbuotojų algų. Kadangi nuo praėjusio sausio esą mažiau uždirbantiems biudžetininkams buvo didinimos algos, nuo kitų metų jos bus didinamos ir kitiems, tai valstybei kitąmet kainuotų apie 3,5 mln. eurų. Beje, pavyzdžiui, valstybės politikams algos didėtų ne tik dėl 13 proc. didinamų pareiginės algos koeficientų, bet ir dėl kitąmet numatomo bazinio dydžio kilstelėjimo nuo 173 iki 176 eurų visiems biudžetininkams.

Pateikiame konkrečius skaičius, kaip išaugtų atlyginimai konkrečioms pareigybėms. Pavyzdžiui, Seimo pirmininkas gautų nebe 4540,8 euro (popieriuje), o 5051 eurą, eilinis Seimo narys, nevadovaujantis nei komitetui, nei komisijai, nei frakcijai – nebe 3356,2, o 3872 eurus (be priedų). Priedai šiuo metu apskaičiuojami taip: 3 proc. algos dydžio už kiekvienus trejus ištarnautus metus (bet iš viso ne daugiau nei 30 proc. algos). O numatoma nuo kitų metų pridėti po 1 proc. už kiekvienus ištarnautus metus.

Premjero alga ūgtelėtų nuo 4394,2 iki 5139,2 euro, ministrų – nuo 4117,4 iki 4732,64 euro, valstybės kontrolieriaus bei Seimo kontrolieriaus įstaigos vadovo – nuo 2681,5 iki 4259,2 euro, lygių galimybių kontrolieriaus ir vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus – nuo 2249 iki 3234 eurų ir t.t.

Daugiau dėmesio projekte skiriama merų ir vicemerų algoms, nes jiems, kaip išaiškino Konstitucinis Teismas, darbas apmokamas neteisingai. Šiuo metu savivaldybių vadovai skirstomi tik į dvi kategorijas – į vadovaujančius savivaldybėms, turinčioms iki 100 tūkst. gyventojų, ir vadovaujančius savivaldybėms su daugiau gyventojų. Pirmųjų merai šiuo metu gauna 3287 eurus, vicemerai – 2768 eurus, antrųjų atitinkamai 3114 ir 2595 eurus.

Po pataisos įsigaliojimo atsirastų net penkios savivaldybių kategorijos: iki 15 tūkst. gyventojų, 15-50 tūkst., 50-100 tūkst., 100-500 tūkst. ir per 500 tūkst. gyventojų. Mažiausių savivaldybių merai uždirbtų 3344 eurus, vicemerai – 2816 eurų, didžiausių – atitinkamai 3696 ir 3168 eurus.

 

respublika

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: